Křetínského firma bude zpracovávat popílek

Daniel Křetínský je podle časopisu Forbes třetím nejbohatším Čechem s majetkem v hodnotě 78 miliard korun. Foto: epholding.cz

Energetický a průmyslový holding podnikatele Daniela Křetínského kupuje německou společnost STEAG Power Minerals, která evropským lídrem ve zpracování vedlejších elektrárenských produktů, například popílku. Obě strany se dohodly, že nebudou zveřejňovat obchodní podrobnosti transakce včetně ceny.

Dohodu o nákupu EP Power Europe, která je dceřinou společností EPH. Holding uvedl, že ukončení akvizice podléhá příslušným schválením, zejména ze strany orgánů pro hospodářskou soutěž, a bude pravděpodobně dokončena během druhého čtvrtletí letošního roku, uvedl server idnes.cz.

Čtěte také:
EPH spustil v Německu obří baterii
Křetínský chce ukládat energii z uhlí do baterií

Popílek vzniká jako vedlejší produkt spalování v uhelných elektrárnách. „Vzhledem k tomu, že uhelná energetika bude po určitou dobu ve většině zemí Evropy stále využívána jako přechodná technologie k energetice bezemisní, zpracování popílku významně přispívá ke snížení dopadu na životní prostředí, což je součástí celkové strategie udržitelnosti EPPE,“ uvedl mluvčí EPH Daniel Častvaj.

EPH byl založen v roce 2009. Společnosti, které jsou součástí skupiny EPH, zaměstnávají okolo 25 000 lidí. Holding zahrnuje přes 70 společností po celé Evropě. Křetínský je podle časopisu Forbes třetím nejbohatším Čechem s majetkem v hodnotě 78 miliard korun.