Křetínského firmě EPIF klesl zisk

Daniel Křetínský je podle loňského žebříčku časopisu Forbes pátým nejbohatším Čechem s majetkem ve výši 59 miliard korun. Foto: EPHOLDING

Skupině EP Infrastructure (EPIF), která je jednou z hlavních složek Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského klesl od začátku loňského ledna do konce loňského září meziročně upravený provozní zisk EBITDA o 2,6 procenta na 27,9 miliard korun.

Vyplývá to z výsledků, které firma oznámila na svém webu. Upravená EBITDA představuje provozní zisk po připočtení odpisů, amortizace a dalších položek. Výsledky jsou neauditované. Informaci o tržbách dokument neobsahuje.

Čtěte také:
EPH má exkluzivitu na vyjednávání o Uniperu
Křetínský koupil bavorské plynové zásobníky

Finanční výsledky za devět měsíců končících 30. zářím 2018 jsou plně v souladu s naším plánem a očekáváním a opětovně zdůrazňují stabilitu našich příjmů,” uvedl místopředseda představenstva společnosti EPIF GaryMazzotti.

Holding EPH je strukturovaný do dvou hlavních pilířů – EPIF a EP PowerEurope. EPIF v rámci EPH zastřešuje tranzit plynu, distribuci elektřiny a plynu, skladování plynu a teplárenství. Podíl 31 procent v EPIF patří fondu australské banky Macquarie, zbytek patří EPH. Většinovým vlastníkem EPH se předloni stal Křetínský, který nyní drží 94 procent akcií. Firmu opustili podnikatel Patrik Tkáč a investoři spojení se skupinou J&T.

Do EPIF podle webu firmy kromě majoritního podílu v Pražské teplárenské a v maďarských teplárnách BudapestiErömü patří mimo jiné podíly holdingu ve společnosti Eustream, kde jako manažer působí bývalý premiér Mirek Topolánek či společnosti Nafta, která na Slovensku provozuje zásobníky plynu.

Druhou větví holdingu je společnost EP PowerEurope. Zastřešuje těžbu uhlí a výrobu elektřiny. O loňských Vánocích EPH jejím prostřednictvím podal závaznou nabídku na koupi veškerých francouzských aktiv německé skupiny Uniper. V létě 2016 pak EPH ovládl německé hnědouhelné doly, které v konsorciu s firmou PPF Investments koupil od švédské společnosti Vattenfall.

Křetínský je podle loňského žebříčku časopisu Forbes pátým nejbohatším Čechem s majetkem ve výši 59 miliard korun. Kromě EPH je podnikatel mimo jiné spolumajitelem fotbalového klubu AC Sparta Praha.

Mohlo by vás zajímat:
Rypadlo dostalo k narozeninám novou lopatu
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu