Doba čtení:2 m, 0 s
Pokud irský stát zvýší své kapacitní platby, je možné, že projekt výstavby nového zdroje obnoví. U nás zatím není mechanismus kapacitních plateb vůbec zaveden. Foto: eppowereurope.cz

Společnost EPH českého miliardáře Daniela Křetínského zastavila plánovaný projekt výstavby paroplynové elektrárny v Irsku. Důvodem jsou peníze. Inflace výrazně zvýšila náklady a stavět elektrárnu se za stávajících podmínek nevyplatí. Jde o velké varování i pro Česko.

„V souvislosti s rozvojem energetiky velmi vážně uvažujeme i o dodatečných paroplynových zdrojích primárně jako záložním kapacitním mechanismu. Z časového hlediska je výstavba takovýchto nových zdrojů pořád ještě něco, co se dá velmi dobře stihnout, i pokud by tyhle katastrofické scénáře v roce 2028 nastaly,“ řekl před pár dny v rozhovoru pro Seznam Zprávy ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela v odpovědi na otázku, jak stát řeší blížící se problém, kdy se nejspíš již za pár let přestane vyplácet provoz uhelných elektráren.

Křetínského stopka v Irsku ale Síkelova slova posouvá hluboko do kategorie vzdušných zámků. Ostatně není žádným tajemstvím, že do stavby plynových elektráren se u nás investoři dosud stejně nehrnuli, protože bez dotací nebo kontraktů na kapacitní služby neměli zajištěnou návratnost svých investic.

Nevyplatí se. EPH zastavil stavbu plynové elektrárny

„Jediným řešením je dávat na jejich stavbu dotace, to ale na plyn třeba z Modernizačního fondu není možné,“ uvedl před dvěma lety náměstek ministra průmyslu pro energetiku René Neděla. Od té doby se situace v energetice razantně změnila, což ale neznamená, že jsou nyní podmínky pro stavbu nových plynových zdrojů nějak výrazně příznivější.

Otázka zní, co dál? EPH sdělilo, že je připraven stavbu znovu rozběhnout. Chce se účastnit další soutěže o tzv. kapacitní platby na podzim. Pokud irský stát zvýší své platby, je možné, že projekt výstavby nového zdroje obnoví.

Zda a za jakých podmínek se někdo pustí do výstavby dostatečné kapacity plynových elektráren u nás, není zatím vůbec jasné. Úředníci ministerstva životního prostředí schválili na podzim loňského roku v řízení EIA záměr Skupiny ČEZ, který počítá s náhradou uhelných bloků Elektrárny Mělník za paroplynové. Ve středních Čechách tak může vzniknout největší česká plynová elektrárna s elektrickým výkonem až 1000 megawattů. Nový zdroj má převzít po dožívajících uhelných blocích také výrobu tepla pro část Prahy.

Obdobných projektů alespoň v nějaké fázi rozpracovanosti však rozhodně není přehršel. Z uhlí se u nás přitom stále vyrábí kolem 40 procent elektřiny a zhruba polovina tepla. A čas kvapí.