Křetínský a Kellner chtějí koupit Unipetrol

Sídlo PKN Orlen v polském městě Płock. Foto: en.wikipedia.org

Skupiny J&T a PPF chtějí koupit většinový podíl v petrochemickém holdingu Unipetrol, který vlastní polský PKN Orlen. Poláci cítí, že v současných politicko-mediálních poměrech mají jen velmi malou šanci rozvíjet v České republice svůj byznys. Proto se chystají k odchodu. Napsal to server Echo.24.

Na to, že dlouhodobý zájem míří do finiše, jako první upozornil server motejlek.com. Skupina J&T, která je s 23,7 procenty druhým největším akcionářem petrochemického holdingu, usiluje o koupi celé firmy už řadu měsíců.

Poláci získali Unipetrol v roce 2004 v privatizaci od vlády Stanislava Grosse (ČSSD). Od té doby se současný ministr financí, šéf hnutí ANO a majitel Agrofertu Andrej Babiš u soudů a arbitráží domáhá 20 miliard korun za to, že mu Poláci část vybraných firem neprodali, přestože mu to slíbili v předprivatizační smlouvě.

Poláci se snažili spojit Českou rafinérskou, která je součástí Unipetrolu, se státním Merem a Čeprem do ropného holdingu. Babiš to ale odmítl. Jednání se státem tak skončilo.

Petr Kellner, Patrik Tkáč a Daniel Křetínský jsou přesvědčeni, že jim se na rozdíl od PKN Orlen podaří s vládou propojení do ropného holdingu dohodnout. Jsou připraveni Unipetrol rozdělit a Babišovi prodat firmy, o které má dlouhodobě zájem a vede o ně arbitráže. Jde hlavně o Chemopetrol a Paramo.