Křetínský čelí tlaku slovenské vlády

robert-fico-wikipedia_compressed

Po nedávné kauze s cenami energií chce vláda premiéra Fica zvýšit dosah na dění v domácí energetice. Foto: wikipedia.org

Slovensko tlačí na soukromé firmy v energetice. Představuje to problém pro českého miliardáře Daniela Křetínského, jehož Energetický a průmyslový holding (EPH) má na Slovensku řadu aktiv.

Po nedávné kauze s cenami energií chce slovenská vláda zvýšit dosah na dění v domácí energetice. Nárůst cen energií pro zhruba milion slovenských zákazníků je podle slovenské vlády vinou regulátora a distribučních společností. Kabinet Roberta Fica by proto rád zvýšil sílu státního zastoupení v polostátních firmách a to také majetkovým navýšením, uvedlo Euro.

Slyšíme také, že privatizátoři zvažují, že by prodali své podíly, a pokud chtějí prodávat, tak my chceme dát nohu do dveří a využít tento moment na posílení státu. Je tu zájem, aby byl stát v energetice ještě silnější,“ uvedl premiér Fico pro agenturu SITA.

Čtěte také:
Slovenská jaderná elektrárna se prodraží
Dostaví slovenskou jadernou elektrárnu Češi?

Největším soukromím partnerem státu v energetice je na Slovensku Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského. Skupina však odmítá, že by o odprodeji některých aktiv pod Tatrami jednala.

O prodeji našich distribučních aktiv na Slovensku ani nikde jinde neuvažujeme a žádná jednání v tomto směru nevedeme,“ uvedl mluvčí EPH Daniel Častvaj.

Zdůrazňuje také, že české skupině nepasuje výraz privatizátor. Skupina všechna aktiva odkoupila od soukromých společností EON, GDF, EDF či ENEL.

EPH na Slovensku drží podíl v společnostech Slovenské elektrárny, SPP – distribúcia, Eustream, Nafta, SPP Storage, EP Energy Trading a Stredoslovenská energetika.

Právě poslední jmenovaná spustila na Slovensku současnou kauzu zdražení energií. Na zdražování elektřiny si premiérovi stěžovali na setkání v Martině starostové. Ještě před loňskými volbami byly totiž levnější energie jedním z hlavních motivů předvolební kampaně Ficovy strany Smer-SD.

Mohlo by vás zajímat:
iUHLI.tv: Jdeme správně jadernou cestou?
Visegrádská skupina uhlí chce
Křetínský chce předstihnout ČEZ