
Dosavadní evropská klimatická politika selhala, protože příliš málo dbala na blahobyt lidí. Je proto třeba ji změnit. V komentáři pro německý list Die Welt to uvedl český miliardář Daniel Křetínský.
Evropská unie ani Německo nemají podle Křetínského globální průmyslovou a klimatickou strategii, v posledních 15 letech byly řízeny ideologicky, nikoli pragmaticky. Zvlášť ideologický je podle něj boj proti klimatickým změnám. Spojené Státy i Čína se chovají jinak.
Evropská unie se podle Křetínského soustředí při zelené transformaci na klimatické cíle ke snížení emisí, zanedbává ale otázku, jak bude při transformaci zachován blahobyt. „Obzvlášť jeden rozhodující konkurenční faktor jsme pominuli: naše ceny energií ve srovnání s globální konkurencí,“ napsal. V Číně a USA jsou ceny energií podle něj výrazně nižší, zatímco energii v Německu zdražila právě energetická transformace na klimaticky příznivější zdroje.
Podle českého miliardáře byly stanoveny řadě průmyslových odvětví cíle, „které jsou z fyzikálního hlediska nemožné či nehospodárné“. Proto řada podniků přesunula svou výrobu, jiné odsouvají investice do dekarbonizace v naději, že se vyjasní podmínky a budou stanoveny realističtější cíle. Podle něj chybí průmyslu jistota k plánování a dlouhodobé investice jsou de facto nemožné. Podle českého podnikatele evropská snaha jít v klimatické politice příkladem selhala. „Naším příkladem se neřídí žádný relevantní stát, který není členem EU,“ uvedl.
Místo snahy vést příkladem by nyní podle Křetínského měla Evropa přinášet řešení. „Navrhuji proto konkrétně mimo jiné toto: Zatímco EU své místní cíle k redukci emisí sníží na realistickou úroveň, zavážeme se, že vyšší objem než zbývající emise do roku 2050 ušetříme opatřeními EU mimo Evropu,“ napsal. „Za tímto účelem by měla EU připravit globální ‚Marshallův‘ klimatický plán, aby modernizovala technologie ve třetích zemích, které znečišťují ovzduší, a umožnila tak investice do evropského hospodářství,“ napsal Křetínský, podle nějž by taková pragmatická a globální řešení Evropu učinila odolnější, hospodářsky silnější, globálně relevantnější a ušetřila by i více emisí.
Křetínský je většinovým vlastníkem Energetického a průmyslového holdingu (EPH). Skupina zahrnuje přes 70 společností v celé Evropě. Podle časopisu Forbes činí hodnota jeho majetku 290 miliard korun a v žebříčku nejbohatších Čechů je na druhém místě.