Křetínský prchá z Kypru

Peníze

Ilustrační foto: Imagio.cz

Daniel Křetínský nově kontroluje svůj podíl v EPH z Lucemburska místo z Kypru. Důvodem je stabilita podnikatelského prostředí v Lucembursku, vymahatelnost práva a ochrana investic. Tento přesun nemá žádné daňové konsekvence, z pohledu platby daní je neutrální. Týdeníku Ekonom to řekl mluvčí EPH Daniel Častvaj.

Svůj díl v energetické skupině dnes Křetínský vlastní prostřednictvím lucemburské firmy EP Investments. Do konce loňského roku přitom necelých 20 procent akcií a třetinu hlasovacích práv v EPH kontroloval přes kyperskou firmu Mackarel Enterprises.

Čtěte také: Křetínský nakupuje v Maďarsku

Své podíly přes kyperské firmy nadále vlastní ostatní akcionáři holdingu EPH, tedy slovenský byznysmen Patrik Tkáč a skupina investorů sdružených v J&T Private Equity Group.

Svá firemní impéria kontrolují ze zahraničí desítky českých miliardářů. Vedle Křetínského je to třeba nejbohatší Čech Petr Kellner, majitel skupiny KKCG Karel Komárek, finančník Pavel Tykač, který stojí za skupinou Czech Coal, spolumajitel Penty Marek Dospiva, developer Luděk Sekyra a od loňska také realitní magnát Radovan Vítek. V praxi mají na výběr ze tří zemí, které nabízejí výhodné podmínky pro holdingové struktury. Jedná se o Nizozemsko, Lucembursko a Kypr.

Mezi laickou veřejností se takový postup bere jako trik otevírající cestu k daňovým únikům, realita je však jiná. Daňová optimalizace není hlavním motivem. Jmenované země lákají byznysmeny na stabilní právní prostředí, rychlé a férové rozhodování soudů i možnost bránit se proti případnému znehodnocení investice v tuzemsku, třeba s pomocí mezinárodní arbitráže.

Mohlo by vás zajímat:
EP Energy ve čtvrtletí utržila 18,3 miliady Kč
Křetínský nechce dovážet německé uhlí do ČR
Křetínský Slovenské elektrárne chce, ČEZ už ne