Křetínský se vzdal většiny v EP Industries

Součástí EP Industries je například výrobce autobusů SOR Libchavy.Foto: SOR

Holding EP Industries, který sdružuje firmy podnikající v energetickém strojírenství, odpadovém hospodářství, dopravní infrastruktuře a automobilovém průmyslu, mění akcionářskou strukturu. EPI Holding Daniela Křetínského a Kláry Cetlové přejde do pasivní pozice a bude mít 48 procent.

Podnikatel Roman Korbačka získá 36,16 procenta a společnost vlastněná manažery EPI a EPH 15,85 procenta. Informoval o tom mluvčí EP Industries Daniel Častvaj.

Čtěte také:
Křetínský a Tkáč chtějí ve Francii privatizovat
Zlikvidují Němci Evropu klimatickým bojem?

Největší vliv na řízení firmy bude mít právě společnost manažerů EPI a Energetického a průmyslového holdingu (EPH), která získá většinu v představenstvu. Změnu ještě musí potvrdit antimonopolní úřad.

Tato změna reflektuje skutečnost, že jsem se v posledních letech podílel na řízení EP Industries jen minimálně. Velmi vítám, že kolegové z managementu EPI a EPH, kteří se významně podíleli na budování společnosti do dnešní podoby, využili příležitosti učinit investici do EP Industries a dále se budou věnovat jejímu řízení,“ uvedl předseda představenstva EP Industries Daniel Křetínský.

EP Industries patří mezi přední průmyslová uskupení v České republice. Vznikla v roce 2011 vyčleněním neenergetických společností z EPH. Její součástí je například výrobce autobusů SOR Libchavy, Elektrizace železnic Praha nebo odpadová společnost AVE. Firmy skupiny EPI zaměstnávají více než 5000 lidí.

Křetínský je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes pátým nejbohatším Čechem s majetkem 59 miliard korun. Je znám hlavně jako většinový vlastník Energetického a průmyslového holdingu, který je přední středoevropskou energetickou skupinou. V oblasti médií realizuje Křetínský své aktivity prostřednictvím společnosti Czech News Center (CNC), která je součástí koncernu Czech Media Invest (CMI). Prostřednictvím CMI drží rovněž podíly v internetovém obchodu Mall Group a je také spolumajitelem fotbalového klubu AC Sparta Praha.

Mohlo by vás zajímat:
Rypadlo dostalo k narozeninám novou lopatu
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu