Křetínský utržil přes 100 miliard

Ilustrační foto: EP Energy

Ilustrační foto: EP Energy

Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH) loni meziročně vzrostly tržby o 15 procent na 3,7 miliardy eur. To je v přepočtu více než 100 miliard korun. Provozní zisk se zvýšil o 200 milionů eur na 1,39 miliardy eur, zhruba 38,4 miliardy korun.

„Výsledky za rok 2014 potvrzují stabilitu hospodaření EPH a správnost naší rozvojové strategie v posledních pěti letech, kdy jsme se zaměřili na růst v oblasti regulovaných a kontrahovaných činností. Ty dnes tvoří drtivou většinu provozního zisku EPH. Právě proto jsme na rozdíl od ostatních energetických společností zcela minimálně zasaženi globálním poklesem cen komodit, včetně cen elektrické energie,“ uvedl předseda představenstva EPH Daniel Křetínský.

[box] Čtěte také: EPH má dodávky uhlí prý zajištěny[/box]

Podle něj je nyní vhodný moment k posílení přítomnosti holdingu v oblasti výroby elektrické energie z klasických zdrojů. „Náš přístup však bude selektivní a zaměřen pouze na některé státy,“ dodal.

Holding EPH zahrnuje 40 podniků z Česka, Slovenska, Německa a Polska. Jeho aktivity jsou v těžbě uhlí, výrobě elektřiny a tepla, distribuci tepla a v obchodu s elektřinou a plynem. Největšími akcionáři EPH jsou podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kteří společně drží dvě třetiny akcií. Zbytek patří skupině J&T.

[box]
Mohlo by vás zajímat:
[/box]