Křetínský varoval před zelenými politiky

Evropu podle miliardáře Daniela Křetínského nejvíc ohrožují politici. Konkrétně ti, kteří prosazují příliš radikální zelená opatření s cílem bojovat proti změnám klimatu. Foto: epholding.cz

Přehnaný tlak na snižování emisí škodlivých plynů podle miliardáře Daniela Křetínského ohrožuje ekonomiku a životní úroveň Evropy. Křetínský to uvedl na konferenci Globsec Tatra Summit 2019 pořádané na Štrbském Plese na Slovensku.

Evropu podle miliardáře Daniela Křetínského nejvíc ohrožují politici. Konkrétně ti, kteří prosazují příliš radikální zelená opatření s cílem bojovat proti změnám klimatu. Tato opatření můžou z Evropy vyhnat průmyslová odvětví, na kterých přitom do značné stojí evropská ekonomika, uvedly Hospodářské noviny.

Čtěte také:
EPH sjednotí zásobování podniků uhlím
Křetínského EP Energy vydělala 7,6 miliardy

„Ohledně klimatických změn dnes slyšíme narativ, který je velmi nebezpečný. Když dnes slyšíme, že naším cílem by mělo být omezení emisí na minimum, tak mě to děsí,“ prohlásil Křetínský. Podle něj je správné, že se státy Evropské unie snaží proti změnám klimatu bojovat a měla by to být jejich priorita. Zároveň se ale podle Křetínského evropští politici zacházejí příliš daleko.

Upřímně řečeno, nejvíc mě znepokojuje politika. Konkrétně to, že určité ideologické postoje získávají stále větší vliv, především v některých zemích Evropské unie a v evropských institucích. To může způsobit škody,“ varoval Křetínský, který je hlavním majitelem skupiny Energetický a průmyslový holding (EPH). Ta vlastní například uhelné a plynové elektrárny či plynovody v Česku, Německu, na Slovensku či ve Velké Británii.

Neměli bychom vytvořit očekávání, která znemožňují investovat do průmyslu a která průmysl vyženou z Evropy. Měli bychom jasně zdůraznit, že konkurenceschopnost budeme vždy mít na srdci,“ vyzval Křetínský, Křetínský taky rozsáhle investuje do médií v Česku i v Evropě.

Drtivá většina zemí EU chce, aby se unie zavázala, že do roku 2050 dosáhne uhlíkové neutrality. To znamená, že by se v unii produkovalo jen minimální množství emisí oxidu uhličitého. A emise, které by vyprodukovala doprava nebo například průmysl, by pohltily například lesy.

Křetínský ale tvrdí, že podobné ambice na snižování emisí nejsou realistické, protože Evropa nemá k dispozici potřebné technologie a neví, kolik budou do budoucna stát.

Křetínský taky zdůraznil, že EU produkuje jen zhruba devět procent světových emisí oxidu uhličitého. „Jestliže chceme mít v boji se změnami klimatu skutečné výsledky a ne se jen zalíbit aktivistům, tak musíme jednat globálně,“ vyzval s tím, že proti klimatickým změnám musí aktivně bojovat všichni velcí znečišťovatelé. Český podnikatel naznačil, že by země EU mohly masivně dotovat boj se změnami klimatu v jiných částech světa.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj