Křetínský vozí uhlí z Ruska na Sardinii

Doba čtení:1 m, 23 s

Ilustrační foto: Imagio.cz

Společnost EP Coal Trading, která patří do energetického impéria EPH Daniela Křetínského, dodala první černé uhlí do elektrárny Fiume Santo, která se nachází na italském ostrově Sardinie. Uhlí se na italský ostrov vozí z Ruska. Firma tak výrazně zvýšila svůj tržní podíl v mezinárodním obchodu s černým uhlím s využitím lodní dopravy. Společnost chce na tomto poli posilovat i nadále.

Elektrárna Fiume Santo, která má výkon asi 600 megawatt, spotřebovává černé energetické uhlí. Jeho první dodávky jsou realizovány z Ruska. „Předpokládaná spotřeba Fiume Santa je zhruba 1,5 milionu tun ročně a palivo může pocházet ze všech významných zdrojů – tedy vedle Ruska to je Kolumbie, JAR, ale i Polsko nebo USA a Austrálie. Společnost EP Coal Trading (EPCT) zajišťuje dodávky uhlí včetně dopravy. Dopravuje se po Panamax lodích, každá veze zhruba 70 tisíc tun uhlí,“ sdělil serveru iUHLI.cz předseda představenstva EP Coal Trading Tomáš Novotný.

Dodal, že jde o druhý, takto významný zahraniční černouhelný zdroj EPH, vedle britské Eggborough. EP Coal Trading staví svou další strategii právě na rozvoji obchodovaní s energetickým černým uhlím v regionu Západní Evropy.

EP Coal Trading ročně dodává více než tři miliony tun energetického hnědého uhlí, zajišťuje prodej více než dvou milionů tun černého energetického uhlí a více než 600 tisíc tun ostatních materiálů. V regionu střední a východní Evropy společnost exkluzivně zajišťuje prodej produkce z hnědouhelného dolu Mibrag, exkluzivně zajišťuje také prodej veškeré produkce z černouhelného dolu PG Silesia.

Ve spolupráci s ruským partnerem z oblasti Kemerova zajišťuje EP Coal Trading rovněž dodávky a prodej ruského energetického uhlí, na území Polska, České republiky a Slovenska.