Doba čtení:2 m, 14 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Obyvatelé Hradce Králové si od ledna připlatí za teplo zhruba o čtyři procenta více. Hlavním důvodem zdražení je zvýšení ceny tepla z Elektráren Opatovice, patřících do impéria EPH Daniela Křetínského, způsobené především ekologickými investicemi do snížení emisí zdroje.

Většina obyvatel města odebírá teplo od společnosti Městské Tepelné hospodářství Hradec Králové. Podíl firmy na trhu s teplem v Hradci se odhaduje asi na 80 procent. Společnost zásobuje teplem také školy a další veřejné a soukromé instituce. Její klienti zaplatí příští rok 509,42 korun za gigajoule (GJ). Roční účet za teplo hradecké domácnosti ve třípokojovém bytě při průměrné spotřebě 25 GJ příští rok tak vzroste přibližně o 510 korun. Podobné zdražení tepla firma udělala i mezi lety 2014 a 2015. Od roku 2011 se cena tepla zvedla o 37 procent. Celkově je však cena tepla ve východočeském krajském městě stále podprůměrná. Průměrná cena tepla z uhlí se v České republice pohybuje kolem 560 Kč/GJ.

Do některých lokalit v Hradci Králové dodávají teplo přímo Elektrárny Opatovice. Ty od ledna zdraží teplo asi o čtyři procenta na průměrnou cenu 478 korun za GJ. Cena tepla od Elektrárny Opatovice je od letošního ledna dvousložková. Vedle peněz za odebrané teplo klient platí i fixní částku za sjednaný výkon. „Dojde ke snížení ceny za odebrané množství v průměru o 40 Kč/GJ při současném navýšení stálé složky ceny, která bude nově tvořit v průměru 20 procent nákladů na dodávky tepelné energie,“ popsal konstrukci ceny pro příští rok mluvčí EOP Martin Sýkora.

Čtěte také:
Teplo pro domácnosti podraží
ERÚ: Nedostatek uhlí zdraží teplo

Do úpravy ceny se promítají investice do dalšího významného snížení emisí zdroje. Investice do ekologických opatření přesáhly v letech 2014 a 2015 částku 2,7 miliardy korun. „Suma odpisů, které přímo vstupují do kalkulace ceny tepelné energie, se meziročně výrazně zvýší. Negativní vliv má rovněž nižší bezplatná alokace povolenek CO2,“ říká obchodní ředitel EOP Tomáš Sluka.

Město letos na jaře řešilo nabídku společnosti Elektrárny Opatovice na odkup 100 procent akcií Tepelného hospodářství za půl miliardy korun. Nabídku nakonec odmítlo, místní rozvody tepla i jeho distribuce a prodej tak dál zůstaly pod kontrolou radnice.

Energetický a průmyslový holding, který EOP vlastní, v létě oznámil, že ukončí dodávky uhlí z Německa pro Elektrárny Opatovice. Mluvčí EPH Daniel Častvaj serveru iUHLI.cz potvrdil, že dodávky uhlí má elektrárna zajištěny. Neuvedl ale, od koho budou Opatovice uhlí odebírat. Podle mluvčího Elektráren Opatovice Sýkory změna dodavatele uhlí nemá na ceny tepla žádný vliv. „Společnost Elektrárny Opatovice má smluvně zajištěny dodávky paliva z více zdrojů,“ dodal.

Čtěte také:
Teplárny mají s uhlím různé plány
V teplárně unikla kyselina
Pöpperl: Klíčové bude teplárenství

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa