Křetínský zřejmě vstoupí do Plzeňské teplárenské

plzenska-teplarna_wikipedia-org

V nejlepších časech Plzeňská teplárenská vydělávala až 700 milionů korun ročně, loni se zisk se snížil na cca 200 milionů korun. Foto: wikipedia.org

Nejbohatší městský podnik v Plzni, Plzeňská teplárenská (PT), se možná spojí se společností Plzeňská energetika, která patří pod Energetický a průmyslový holding miliardáře Daniela Křetínského.

Spolupráce teplárny a energetiky je nejlepším řešením pro příštích minimálně pět let, nemuseli bychom tak výrazně investovat,“ řekl Plzeňskému deníku místopředseda představenstva Plzeňské teplárenské Jiří Bis (ČSSD).

Čtěte také:
Evropská komise nechce uhelné záložní zdroje
Větrné plány miliardáře hatí tetřívek

Podle něho má Plzeňská energetika lepší odsiřovací zařízení a spolu s teplárnou zásobuje už teď teplem část Plzně, zejména Borská pole. Má navíc i další plynový zdroj, který využívá v létě. Spojení nevylučuje ani technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).

Tvrdí, že na stole sice není žádná nabídka, vstup strategického partnera ale považuje za jedno z řešení do budoucna. „Na jaře předložíme strategii příštího směřování Plzeňské teplárenské,“ řekl Šindelář.

Jednou z variant je, že si bude dál sama topit uhlím, ale pak se nedají očekávat dividendy vyplácené do městské kasy. Druhou jsou podle něj až miliardové investice formou půjčky do dalších zdrojů vytápění i do kotlů na uhlí, které budou muset splňovat přísnější ekologické parametry připravované na rok 2023. Třetí a nejpravděpodobnější možností je vstup nového silného partnera.

Bis i Šindelář tvrdí, že v případě fúze či odkoupení byť části teplárny Plzeňskou energetikou by město nebylo v transakci chudým příbuzným. „Teplárna je dobrý a prosperující podnik,“ říká Bis. V nejlepších časech vydělávala až 700 milionů korun ročně, loni se zisk se snížil na cca 200 milionů korun.

Mohlo by vás zajímat:
Tajuplná uhelná lebka
Chrání banky klima nebo své zisky?
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu