Křetínský zvažuje odchod z Polska

Elektrárna Rybnik Polsko wikipedia MOs810_compressed

Daniel Křetínský chtěl koupit elektrárnu Rybnik, kam dodává uhlí ze svého dolu Silesia. Polská vláda však obchod zablokovala. Foto: wikipedia.org MOs810

Polská vláda donutila francouzský státem ovládaný koncern EDF, aby prodal uhelnou elektrárnu Rybnik i portfolio tepláren místním energetickým společnostem. Křetínského EPH, se kterým se EDF původně dohodlo, nedostal z politických důvodů šanci.

Pokračovat tak bude proces, pro který se u našeho severního souseda vžil termín repolonizace energetiky. Vládní strana Právo a spravedlnost se netají odmítavým postojem vůči zahraničním investorům do tamní energetiky. Pokud někdo ze země odchází, dostává se pod tlak, aby svůj majetek prodal domácím hráčům, uvedlo Euro.

Čtěte také:
Do Polska proudí miliony tun ruského uhlí
Polsko chce podporu pro uhelné elektrárny

Jak uvedl zpravodajský portál Puls Biznesu, stejný scénář se odehraje i v případě polských aktiv držených francouzskou skupinou EDF. Elektrárnu Rybnik a teplárny v Gdyni, Gdaňsku, Krakově, Vratislavi a Toruni téměř jistě koupí účelově založené konsorcium společností PGE, Enea, Energa a PGNiG Termika. EDF s ním zahájí exkluzivní jednání o ceně a dalších podmínkách prodeje.

Francouzi již stornovali dohody, které v loňském roce uzavřeli s vítězi soutěže na prodej polských dceřiných podniků. Starší uhelnou elektrárnu Rybnik v Horním Slezsku měl koupit Energetický a průmyslový holding (EPH) vedený Danielem Křetínským, zatímco skupina tepláren měla skončit v majetku australského investičního fondu IFM. Zlom nastal po rozhodnutí polského ministra energetiky Krzysztofa Tchórzewského, který v polovině prosince využil svého práva a dohodnuté transakce zablokoval.

Původně byl vážným zájemcem o polské teplárny také ČEZ. Prvotní nadšení jeho šéfů z mimořádné investiční příležitostí však rychle vyprchalo. Závaznou nabídku v loňském říjnu ČEZ nepodal. Manažerům české polostátní energetické skupiny vadilo zjevné zvýhodňování domácích uchazečů i zařazení společnosti EDF Polska mezi strategická aktiva, jež podléhají zvýšenému dozoru ze strany státu.

Rozhodnutí bude mít negativní dopad na černouhelný důl Silesia, který EPH uvedlo do provozu na jaře 2012. Dodávky uhlí měly směřovat právě do zmiňované elektrárny v Rybniku. Podle informací portálu Euro.cz nyní Křetínského holding zvažuje, zda důl odprodá nebo zavře.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech