Kritizovaný úřad začal kontrolovat OZE

Na podporu obnovitelných zdrojů přispívají daňoví poplatníci každý rok desítkami miliard korun. Foto: wikipedia.org

Energetický regulační úřad (ERÚ), který se ocitl pod palbou kritiky za nečinnost, zahájil cenové kontroly podporovaných zdrojů energie. Jde o první kontroly svého druhu od roku 2016, kdy byl novelizován energetický zákon. V těchto dnech začala první desítka z nich.

Kontroly dříve prováděla Státní energetická inspekce (SEI). Energetický úřad upozornil, že SEI vykonávala kontroly do roku 2016, poté měly přejít pod ERÚ. Celý proces ale podle něj zastavila nejasná dělba kompetencí mezi úřady napříč zákony – v energetickém zákoně, zákoně o podporovaných zdrojích energie a kompetenčním zákoně.

Čtěte také:
ERÚ chce cenová rozhodnutí i pro teplárny
ČEZ změnil etický kodex podle ERÚ

Rada ERÚ už po svém příchodu v roce 2017 deklarovala, že si tyto kontroly nemůže státní správa přehazovat jako horký brambor a musíme se jich chopit. Podporovaným zdrojům jsou ročně vypláceny desítky miliard korun z veřejných prostředků, které nemohou zůstat bez dozoru,“ uvedl člen rady ERÚ Vladimír Vlk.

Úřad připomněl, že i když v rámci zjednodušení bývají cenové kontroly spojovány výlučně s fotovoltaickými elektrárnami, podporu pobírají také vodní nebo větrné elektrárny a další zdroje. U podporovaných zdrojů provádí ERÚ také technické kontroly. „Technických kontrol jsme na základě podnětů zvenčí i vlastních jenom za loňský rok zahájili několik desítek,“ uvedla ředitelka sekce kontroly ERÚ Lucie Polická.

Dotace takzvaným podporovaným zdrojům energie vyplácí od roku 2013 Operátor trhu s elektřinou (OTE) na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Předtím ji vypláceli sami distributoři elektřiny. Výše podpory vzrostla ze zhruba miliardy korun v roce 2006 na více než 40 miliard korun v posledních letech. Stát v posledních letech každoročně přispívá z veřejných peněz dotací 26,2 miliardy korun, zbytek zaplatí převážně spotřebitelé ve fakturách za elektřinu.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje