Krojovaní horníci drží tradici

krojovani-hornici_khfrantisek-webnode-cz

Krojovaní horníci jsou na své tradice právem hrdí. Foto: khfrantisek.webnode.cz

Pietním aktem uctili horníci v krojích na Univerzitním náměstí v Karviné památku zesnulých kolegů a kamarádů, kteří už ze své poslední šichty nevyfárali na povrch.

Pietní akt se u příležitosti Dne horníků pořádá každoročně a nejen krojovaní horníci věří, že nejen hornická tradice v našem regionu ještě dlouho zůstane. Kromě nich se aktu zúčastnili také zástupci města, odborů a management OKD. Poté, co položili věnce a kytice, se celý průvod vydal do kostela Povýšení sv. Kříže, kde proběhla bohoslužba.

Čtěte také:
Bílina vzdala hold horníkům
Ústecký kraj bojuje o miliony pro své horníky

Je to krásná tradice a jsem moc rád, že se i přes to, jaká je v OKD v současné době situace, udržuje,“ řekl Týdeníku Karvinsko předseda stonavských krojovaných horníků Ladislav Kajzar.

Nebýt tradic, tak tady vůbec nejsme, nemáme ani spolek. Karviná je hornické město a tradice by se rozhodně udržovat měly, i když už tady třeba nebudou šachty,“ uvedl Alois Edr z klubu krojovaných horníků Dolu Barbora, jedním dechem ale dodává, že vše nevidí černě. „Máme mladou generaci a já věřím, že to půjde dál,“ dodal.

Mezi krojovanými horníky najdete i ženy a ani děti nejsou výjimkou. „Podchytáváme i mládež a snažíme se vychovat další generace. Hlásí se nám noví členové, často jsou to manželské páry. Vždy se jich ptám, proč k nám jdou. Říkají, že se jim líbí naše akce, což mě obzvlášť těší,“ dodal Edr.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Bochníček projede všude
Masakr v dole Ludlow
Těžit se bude pořád, tvrdí fakulta