Krúpova demonstrace se nepovedla

Krúpa a jeho skupina Arca Capital se v otázce OKD angažuje dlouhodobě. Foto: Arca Capital.

Nepříliš velkou účast měla v Ostravě demonstrace, kterou slovenský finančník Pavol Krúpa svolal prostřednictvím své společnosti Arca Services kvůli situaci kolem černouhelné společnosti OKD a bývalých hornických bytů.

Kromě novinářů, policistů a ochranky se podle odhadů novinářů zúčastnilo demonstrace zhruba 20 lidí, podle pořadatelů bylo účastníků přes 60. Mluvčí přednesli několik proslovů před krajským soudem a poté před sídlem současného majitele bytů OKD, společnosti Residomo, kam se pochodem přesunuli.

Čtěte také:
Policejní smyčky kolem Bakaly se utahují
Bakala: Žralok pravdy a lásky

Krúpa demonstraci zhodnotil jako úspěšnou. „Přes studené počasí a přes téměř už apatii nájemníků bytů, která vyplynula z toho, že dlouhé roky se s tím nic nedělalo, jsme dostali podporu,” řekl. Důležité podle něj ale bylo především to, že ukázali své odhodlání. „Důležité je, co děláme. Je to spíš o tom, že jsme deklarovali hlavně managementu Residoma a krajskému soudu, že se nedáme a o možných přešlapech a porušeních zákona budeme informovat,” řekl Krúpa novinářům.

Krúpa a jeho skupina Arca Capital se v otázce OKD angažuje dlouhodobě. Hovoří o tunelování OKD, na Residomo letos podala Arca trestní oznámení týkající se podezření z nevýhodného přefinancování úvěru. Residomo to odmítá.

Více než 43 tisíc bývalých hornických bytů koupila v roce 2004 spolu s OKD od státu společnost RPG Industries spoluvlastněná podnikatelem Zdeňkem Bakalou. V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. Byty pak vlastnila její dceřiná společnost RPG Byty. Jednotlivé byty neprodávala, v roce 2015 ale celou společnost koupili noví majitelé a později ji přejmenovali na Residomo. Za nové majitele vystupuje mezinárodní společnost Round Hill Capital, která sídlí v Londýně.

Podle Krúpy nastalo porušení privatizační smlouvy právě v roce 2015. „Podle naší analýzy tím, že skupina kolem Bakaly prodala byty třetí osobě, tak tím právě porušila privatizační smlouvu a tím vzniká rozdíl ceny, za kterou si to měli nájemníci koupit,” řekl Krúpa. Uvedl, že bude dělat všechny kroky pro to, aby kauzu dovedl ve prospěch nájemníků. „Dali jsme jasnou informaci, že se budeme bít až do poslední kapky krve za to, abychom nájemníky uspokojili a aby ta žaloba byla v jejich prospěch vyhraná,” řekl Krúpa.

Původně plánoval na konec letošního června čtyřdenní demonstraci před Bakalovým sídlem ve švýcarském Nyonu. Očekával zájem tisíců lidí. Úřad města mu ale neudělil takové povolení, jaké Krúpa požadoval, a tak se tento protest neuskutečnil. Dnes Krúpa řekl, že případné další demonstrace uspořádá podle potřeby a podle toho, jak budou stát a soudy dále konat.

Mohlo by vás zajímat:
Feist: Uhlí bude dál v klíčové roli
Vondráš: Neprchejme od uhlí!
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků