Krušné hory spojí hornická stezka

Hornická stezka přivede zájemce i ke Kamencovému jezeru. Foto: wikipedia.org

Stezku, která ukáže na významná místa dolování uhlí a rud, chystá Destinační agentura Krušné hory. Hornická stezka bude jednou velkou spojnicí Krušných hor, a to od Klínovce na Chomutovsku až po Telnici na Ústecku.

 „Chceme poukázat na atraktivní místa pro turisty, ať už pěší, cyklo nebo i motorizované,“ uvedla pro Mostecký deník ředitelka Destinační agentury Krušné hory Eva Maříková s tím, že do projektu se zapojí muzea a informační centra na obou stranách Krušných hor.

Čtěte také:
Jablka nahradila uhlí
Už jste pili víno z lomu?

Maříková také poukázala na skutečnost, že agentura chce využít momentu, kdy má v průběhu letošního roku dojít k zápisu části Krušných hor do dědictví UNESCO. „Stane se tak právě kvůli hornictví, a je tedy velký předpoklad daleko většího turistického zájmu o památky a místa známá právě díky těžbě,“ řekla ředitelka.

V současnosti je celý projekt, ve kterém zájemci najdou třeba štoly v Krupce, Uhelné safari na Mostecku nebo dnešní Kamencové jezero coby zrekultivovaný starý lom, na samém začátku startu. Jeho součástí budou i památníky připomínající důlní neštěstí. V plánu je vydání průvodce stezkou, agentura chystá také trhací turistickou mapu se všemi místy zapojenými do stezky nebo speciální limitovanou sadu turistických vizitek.

Veřejnost se se stezkou oficiálně seznámí při zahájení turistické sezony a oslavě dětského dne v hornickém skanzenu Podkrušnohorského turistického muzea v Kopistech u Mostu v sobotu 26. května. Děti se mohou těšit na aplikaci pro chytré telefony nazvanou Skryté příběhy, díky které se dozvědí další řadu zajímavostí.

Mohlo by vás zajímat:
Ze starého lomu je špičkové golfové hřiště
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu
Po bagrech zůstaly mokřady a čistá voda