Doba čtení:2 m, 6 s
Jedním z odborníků, kteří před energetickou krizí varovali už před mnoha měsíci, byl i bývalý šéf ČEZ Jaroslav Míl. Foto: Jaroslav Míl

Energetická krize zaskočila vládu Petra Fialy úplně stejně, jako koronavirus vládu Andreje Babiše. Není přitom pravda, že se podzimní energetická krize nedala předpokládat. Část expertů před ní varovala už loni či krátce po vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu, napsala v komentáři pro Seznam Zprávy Zuzana Kubátová.

„Na konci srpna se stalo něco, co nikdo nečekal, nikdo z expertů na energetiku: Došlo k náhlému skokovému bezprecedentnímu nárůstu ceny elektrické energie,“ vysvětlil současný premiér, proč jeho kabinet až do konce srpna nechystal regulaci cen pro spotřebitele.

Kubátová ale upozorňuje, že to není pravda. Řada expertů totiž před energetickou krizí důrazně varovala už před řadu měsíců.

Bývalý šéf ČEZ Jaroslav Míl, jeden z těch, kdo dnešní vývoj už na jaře předpovídali, shrnuje potřebné kroky takto: Je třeba změnit obchodování s elektřinou tak, aby jednotlivé státy těžily z výhod vlastního energetického mixu (Česku by to srazilo ceny, protože pokrývá třetinu své spotřeby z levné produkce jaderných elektráren). Dodávky mají stát na dlouhodobých kontraktech, cenu nemají určovat spotové obchody na burzách. Střední Evropa se musí urychleně zbavit závislosti na ruském plynu, tedy budovat alternativní plynovody mířící k alternativním zdrojům. A v Evropě je nutné oddělit cenu elektřiny od ceny plynu, což lze provést zastropováním cen plynu pro výrobu elektřiny.

Poláci hromadně skupují české uhlí

Tyto plány můžou nalézt v Evropské unii podporu. „Víme, že více než patnáct členských států chce nějakou formu oddělení vlivu ceny plynu na elektřinu,“ řekl na úterní schůzi senátorů ministr průmyslu Jozef Síkela. Odstřižení cen elektřiny od plynu a „důkladnou a komplexní reformu trhu s elektřinou“ slíbila ve středeční zprávě o stavu Unie i šéfka Evropské komise Ursula von den Leyenová.

„Je v tom naděje, že se Evropa do budoucna popasuje s chybami, jichž se v energetice dopustila. Přesto by na to Česko nemělo slepě spoléhat, nesmí se nechat vtahovat do dalších slepých uliček. K tomu ovšem potřebuje mít v energetice záložní plán: vlastní reálnou koncepci, vlastní cestu k energetické bezpečnosti. O té čeští politici bohužel zatím nemluví. Stále tonou v naději, že českou energetickou budoucnost vyřeší jediný nový velký jaderný reaktor v Dukovanech a budování solárních elektráren. Ta naděje je bohužel lichá. Kotví v minulém století, nepočítá s vývojem v evropské energetice ani s technologickými posuny. Reálné, promyšlené řešení zatím nenabízí ani vládní tým, ani opozice. Zavání to dalším malérem v příštích letech,“ uzavřela varovně Kubátová.