V Kutné Hoře bude setkání hornických měst

Kutnou Horu ve středověku proslavila těžba stříbra, svého času byla nejdůležitějším městem po Praze. Foto: pixabay.com

Kutná Hora by měla v roce 2022 hostit 26. setkání hornických měst. Souhlasila s tím rada města, schválit to ještě musejí zastupitelé, řekl starosta Josef Viktora (ANO). Akce se koná každý rok v jiném městě, v Kutné Hoře dosud nebyla.

Vzhledem k tomu, že Kutná Hora je významným hornickým městem, tak by se toto setkání, které má vždycky hojnou účast a je na mezinárodní úrovni, mohlo konat zde,” uvedl starosta.

Čtěte také:
V Kutné Hoře objevili středověký důlní stroj
Oprava středověkého dolu spolyká miliony

Nejbližší volný termín byl podle něj až v roce 2022. Příští a přespříští rok si už rezervovaly Žacléř a Most. Akce podle Viktory pomůže městu k lepší propagaci, bude ale organizačně i finančně náročná. Důležité bude zajistit dostatek ubytovacích kapacit.

První setkání hornických měst se konalo v roce 1997 v Příbrami. Od té doby se akce uskutečnila například v Sokolově, Ostravě, Mostě či Havířově. Letošního 23. setkání hornických měst v Jihlavě se zúčastnilo pět desítek hornických spolků se 700 členy z České republiky, Německa, Polska i Ukrajiny.

Kutnou Horu ve středověku proslavila těžba stříbra, svého času byla nejdůležitějším městem po Praze. Někdejší královské horní město, jehož historické jádro je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, i jeho důlní památky každoročně navštěvuje velké množství turistů.

Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme