Doba čtení:1 m, 41 s
Dopravní podnik Pardbice očekává, že vydá za elektřinu a zemní plyn o 20 milionů korun víc než letos. Foto: wikipedia.org Vojtěch Dočkal

Příští rok by v Pardubicích mohlo zdražit jízdné v městské hromadné dopravě. Dopravní podnik očekává, že vydá za elektřinu a zemní plyn o 20 milionů korun víc než letos. Je tak možné, že se zvýšené náklady promítnou i do ceny jízdenek. ČTK to řekl ředitel podniku Tomáš Pelikán.

Naposledy podnik zdražoval po čtyřech letech loni v září. Podniku v příštím roce skončí dvouletý kontrakt na dodávku zemního plynu a elektřiny, ve kterém má fixované ceny. Letošní zdražování komodit se ho tak nedotklo. Podle současných odhadů budou ceny i příští rok vyšší, než má podnik v současné smlouvě, uvedl Pelikán.

K tomu po napadení Ukrajiny Ruskem stouply od března ceny pohonných hmot. Za litr nafty teď podnik platí průměrně 38 korun za litr, počítal přitom s průměrnou částkou 27 korun. Velké zásoby si podnik dělat nemůže, protože nemá naftu kde skladovat.

Každý týden nakupujeme 300 litrů nafty, takže nás to stojí o milion korun týdně víc. Je to hodně peněz. Naštěstí máme flotilu 25 vozidel na zemní plyn, kde je provoz levnější. Věřím, že cena nafty nakonec klesne na rozumnou úroveň,“ řekl Pelikán.

Vláda chystá energetickou strategii na příští zimu

Dva roky, kdy běžný život ovlivňovala pandemie covidu, omezoval dopravní podnik investice, a to i proto, že cestující v MHD bylo méně než před koronavirovým obdobím. Po uvolnění opatření a klesajícímu počtu nakažených se lidé do veřejné dopravy vracejí.

Za leden až březen je znát na tržbách, že cestující přehodnocují denní návyky a jezdí MHD, možná je to také tím, že paliva teď stojí u čerpacích stanic skoro 50 korun,“ řekl Pelikán. Počet pasažérů je teď na 92 procentech ve srovnání s rokem 2019, tedy dobou před pandemií.

Ale obnovu vozového parku zanedbávat nemůžeme, jinak bychom nemohli jezdit. V příštím roce budeme mít deset bateriových trolejbusů za 120 milionů korun,“ dodal Pelikán.