Doba čtení:1 m, 59 s
Restaurace prázdná Foto: pixabay.com

V Česku v posledních dnech klesá spotřeba elektřiny. Důvodem jsou přijatá omezení proti šířící se pandemii nového koronaviru, kdy jsou zavřené například obchody a restaurace. Vyplývá to z vyjádření distributorů.

ČEZ zaznamenal v posledních dnech na svém distribučním území zhruba pětiprocentní pokles spotřeby v porovnání s předchozím týdnem, Pražská energetika hovoří o poklesu kolem deseti procent.

Čtěte také:
Koronavirus snížil čínské emise CO2
Energetické firmy umožní lidem „home office“

Zatím jde o předběžná data. S každým dnem je klesající tendence, takže se již pohybujeme na úrovni poklesu o šest procent. Pokles bude určitě podstatně pokračovat, především s přerušením výroby v automobilkách, na které jsou navázány desítky dalších dodavatelů,“ řekl ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Z pohledu regionů eviduje podle něj firma největší procentní pokles spotřeby v pracovních dnech na Moravě a v západních Čechách, nejmenší zatím ve východních Čechách. „Na poklesu spotřeby se kromě aktuální mimořádné situace kolem koronaviru podílí i poměrně vysoká venkovní teplota,“ uvedl Kříž.

Mluvčí Pražské energetiky (PRE) Petr Holubec ilustroval nižší spotřebu na hodnotě takzvaného průměrného špičkového zatížení. Jde o maximální momentální příkon, který je v daný den potřeba. Zatímco před týdnem byl zhruba 1000 megawattů (MW), nyní je to asi 850 MW.

Je to logické – jsou zavřená obchodní centra, doprava jezdí v prázdninovém režimu, jsou zavřené obchody, restaurace, nefungují další věci. Ano, možná mírně roste spotřeba domácností, tím, že jsou lidé doma, ale to pokles nevyrovná,“ řekl Holubec. Také podle něj hraje roli i teplé počasí, při kterém spotřeba elektřiny tradičně klesá.

Kříž připomněl, že ve skupině ČEZ zůstávají nyní na pracovištích jen lidé, kteří jsou bezprostředně nutní k provozu elektráren a na dalších klíčových místech potřebných například k distribuci elektrické či tepelné energie. „Většinou se jedná o směnové pracovníky elektrárny a montéry ČEZ Distribuce. Další jsou převážně doma na pohotovosti, aby mohli případně nahradit z různých důvodů nepřítomného kolegu. Většina zaměstnanců, na nichž není závislá výroba či distribuce, je pak doma na home-office,“ doplnil. Podobná opatření zavedly další energetické firmy.

V Česku se nákaza koronavirem poprvé prokázala 1. března. V zemi platí nouzový stav, výrazné omezení volného pohybu lidí i většiny aktivit. Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku během včerejška stoupl na 631.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků