Kvůli lomu hrozí polští farmáři povstáním

Uhelný lom Belchatow v Polsku. Ilustrační foto: Imagio.cz

Farmáři ze západního Polska pohrozili vládě vyvoláním masových nepokojů, pokud dá zelenou otevření nového uhelného lomu a elektrárny. Plán Varšavy totiž počítá s vysídlením tisíců obyvatel, podle zemědělců navíc hrozí znehodnocení půdy. S odkazem na informace britského deníku Guardian to napsal server E15.

Krajina v okolí měst Krobia a Mieska Górka, pod nimiž se ukrývá zhruba miliarda tun hnědého uhlí, se má brzy zcela změnit. Společnost PAK chce v zemědělské oblasti západního Polska otevřít povrchový důl o rozloze 11.900 hektarů, kvůli kterému by o svou půdu přišlo téměř 6000 lidí a z povrchu země by zmizelo 22 obcí. Vedle lomu má navíc vyrůst uhelná elektrárna o výkonu tisíce megawattů. Firma PAK, kterou vlastní jeden z nejbohatších Poláků Zygmunt Solorz-Żak, by mohla povolení k těžbě získat už v roce 2016.

Farmáři, z nichž mnozí na své půdě hospodaří po několik generací, se ale odmítají vzdát bez boje. Proti projektu už loni protestovaly tisíce lidí. Pokud letos plány na těžbu získají konkrétnější podobu, přidají se další, uvedl bývalý poslanec Janusz Mackowiak. „Místní lidé jsou nepředvídatelní. Řada polských povstání napříč historií selhala, ale to, které uspělo, proběhlo tady, ve Velkopolsku,“ dodal Mackowiak s odkazem na povstání proti německé nadvládě na konci První světové války.

„Někteří lidé jsou opravdu zuřiví a policie už musela několikrát zasahovat. Snažíme se lidi uklidňovat, ale napětí roste,“ varoval Mackowiak. Místní už dříve několikrát zničili vozy PAK a jednou poškodili průzkumné vrty.

Odpor proti lomu podporuje i řada místních firem v čele s potravinářským obrem Heinz, který je největším zaměstnavatelem v regionu. Podniky se obávají nárůstu znečištění ovzduší a zasažení podzemních vod a o následné ohrožení úrody. „Pokud elektrárna vznikne, budeme muset nakupovat suroviny odjinud. V případě některých plodin to nebude možné,“ uvedl šéf místního závodu firmy Heinz Slawomir Paszkier.

Kritici těžby vycházejí ze zkušeností u polských dolů Turów a Konin. Hladina spodních vod v jejich okolí klesla o 50 až 80 metrů a snížila se také jejich kvalita.