Kvůli větru jsou statisíce lidí bez proudu

Kolem půlnoci evidoval ČEZ přes 300 poruch na vedení vysokého napětí a bez elektřiny bylo více než 320 tisíc odběrných míst. Ilustrační foto: pixabay.com

Energetická společnost ČEZ vyhlásila dnes v noci kvůli poruchám způsobeným větrem kalamitní stav na celém distribučním území. Kolem půlnoci bylo bez proudu přes 320 tisíc odběratelů. Dalších téměř 75 tisíc odběrných míst bez proudu evidovala dnes ráno distribuční společnost E.ON.

Ta má kalamitní stav vyhlášený v jižních Čechách, na Vysočině a na jižní Moravě. Média o tom informovala mluvčí společnosti ČEZ Distribuce Soňa Holingerová a společnosti E.ON Martina Slavíková.

Čtěte také:
Dvakrát měř, jednou zakazuj …
Aktivisté kážou vodu, ale pijí víno

Kalamitní stav pro Karlovarský a část Plzeňského a Středočeského kraje vyhlásil ČEZ už v neděli večer. O půlnoci firma vyhlásila kalamitu i v dalších sedmi krajích, kde působí.

Kolem půlnoci evidoval ČEZ přes 300 poruch na vedení vysokého napětí a bez elektřiny bylo více než 320 tisíc odběrných míst. „Děláme vše pro to, abychom opravili co nejvíce poruch, bohužel situace v terénu a orkán v plné síle nám to nedovoluje,“ uvedla Holingerová.

Kalamitní stav vyhlásila v neděli večer i distribuční společnost E.ON, a to na jihu Čech a na Vysočině. Posléze k nim přibyl i Jihomoravský kraj, kde firma dnes ráno evidovala více než 17 tisíc domácností bez elektřiny.

V jižních Čechách evidoval E.ON dnes ráno více než 40 poruch na vedení vysokého napětí. Bez elektřiny je více než 27 tisíc domácností. „Nejvíce jsou zasaženy Českokrumlovsko a Prachaticko, v obou regionech se počet odběrných míst bez elektřiny blíží k 7000, “ uvedla Slavíková. Problémy jsou ale i na Jindřichohradecku, Českobudějovicku, Táborsku či Písecku.

Nepříznivá je i situace na Vysočině, kde je aktuálně bez elektřiny více než 30 tisíc odběrných míst. „Nejhorší je situace na Pelhřimovsku, kde je omezeno téměř 14 tisíc domácností,“ upřesnila mluvčí společnosti E.ON. Zasaženy jsou ale také Třebíčsko, Žďársko a Jihlavsko.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků