Kyjev řeší problém s dodávkami uhlí

Doba čtení:1 m, 4 s

Foto: pixabay.com

Kyjev řeší další energetický problém. Jen co se dohodl s Moskvou na dodávkách plynu, musí hledat i náhradu za uhlí. Ukrajina jako druhý největší těžař v Evropě má totiž polovinu ze svých 115 dolů mimo provoz. Většinu navíc kontrolují proruští rebelové. Kvůli nedostatku uhlí se tak nejspíš brzy zastaví i část elektráren, hutí a průmyslových závodů. Informaci přinesla Česká televize.

Stále se pracuje například v Dole Čeluskincev u Doněcku. Horníky ale u brány hlídají ozbrojenci. A když sjíždějí dolů do 900 metrové šachty, na nebi nad nimi vybuchují dělostřelecké granáty. V malé oblasti kolem Doněcka je přes polovinu ukrajinských uhelných dolů. Ty teď kontrolují proruští rebelové z Doněcké lidové republiky.

Navzdory bojům i radikálním názorům ale uhlí celou dobu putuje na západ do elektráren a závodů pod kontrolou Kyjeva. A to přesto, že vláda už za něj dva měsíce neplatí. Rebelové vyhrožují, že uhlí začnou posílat na okupovaný Krym. Kyjev kontruje, že v tom případě do dolů přestane posílat proud.

I se současnými dodávkami ale ukrajinská vláda nevystačí. Ministr energetiky Jurij Prodan v říjnu přiznal, že třetina elektráren bude brzy bez paliva. Kyjev už proto objednal milion tun uhlí z Jihoafrické republiky. Pro uhelnou velmoc ještě před pár měsíci nemyslitelná věc.