Lazecká úpravna pomalu finišuje

Lazy už mají jen třídírnu rubaniny a i ta pomalu končí. Foto: OKD

Úpravna uhlí Lazy se skládala ze dvou velkých celků, a to prádla a třídírny. Provoz uhelného prádla nejede už od poloviny roku 2015, na uzavření se chystá i třídírna zpracovávající koksovatelné uhlí z posledního provozovaného rubání 

V prvním pololetí letošního roku jsme zde zpracovali necelých 300 tisíc tun těživa, z něhož se vyseparovalo okolo deseti tisíc tun hlušiny,“ zvedl pro Měsíčník Horník Radim Pavlík, vedoucí provozu.

Čtěte také:
V lomu Jiří mají opravený velkostroj KU 800
Japonci začali těžit na mořském dně

Horníci na Lazech fedrují už jen od pondělí do pátku, v pětidenním cyklu. „Chod zajišťuje na Lazech devětačtyřicet dělníků včetně elektrikářů, zámečníku a techniků. Ti nejstarší odejdou po podzimním ukončení provozu celé úpravny do důchodu a pro ostatní se najde uplatnění na Darkově či ČSM. Oproti nově přijímaným zaměstnancům budou mít výhodu dlouholeté úpravárenské praxe, jejich adaptace bude o to snadnější a budou se svými zkušenostmi přínosem,“ popsal Pavlík.

Postupně se z Lazů na Darkov odváží také uhlí z venkovních skládek a po odstavení třídírny dojde i na převozy použitelného strojního zařízení a ostatního materiálu. „Úpravna fungovala od roku 1961. Na uhelném prádle se nacházely převážně těžkosuspenzní rozrušovač typu SM, vodní i kapalinové hydrocyklony, kalové cyklony typu Hyrst, dále odstředivky a filtry. Na třídírně byla i linka na výrobu hrubého prachu,“ vzpomíná Pavlík s tím, že za plného provozu tu dělalo přes 160 lidí včetně techniků a roční expedice produktů byla okolo 2 mil. tun.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo