Lednové prodeje uhlí byly rekordní

Podle návrhu ministra Mládka měli mít v případě propouštění právo na příspěvek například i zaměstnanci lomu ČSA, Andrej Babiš to odmítl. Foto: Severní energetická

Všechny severočeské uhelné lomy jednou naplno. Foto: Severní energetická

Severočeské doly zaznamenaly za leden rekordní prodej hnědého tříděného uhlí pro domácnosti, a to v celkové výši 110 tisíc tun. Ve srovnání s předcházejícími roky jde o třicetiprocentní nárůst.

Letošní leden byl podle meteorologů sedmý nejchladnější od roku 1961, kdy se začaly na území Česka zaznamenávat celkové průměry teplot.

V uhelných skladech mohli zákazníci zaznamenat nedostatek tříděného uhlí. Podle zástupců dolů je za tím letošní tuhá zima, kdy se topí víc než v předchozích sezonách. „Lidé začali na situaci reagovat zvýšenou poptávkou po tříděném uhlí v důsledku malých zásob na topnou sezonu. Mráz také způsobil potíže všem účastníků procesu od dobývání uhlí, přes jeho úpravu až po transport do uhelných skladů,” uvedl mluvčí společnosti Lukáš Kopecký. Cestu paliva ke konečnému spotřebiteli podle Kopeckého zpomalily problémy v železniční i silniční dopravě.

Čtěte také:
Koksovny uhlí potřebovat budou
Poslední pražští uhelní Mohykáni

Severočeské doly dodávají uhlí také teplárnám. Je to však jiný druh než pro domácnosti. „Hnědé uhlí, které je do tepláren dodáváno, je možno spalovat pouze ve velkých technologických celcích. Pro svoji nižší výhřevnost a vyšší obsah popela jsou tyto druhy zcela nevhodné pro spalování v domácnostech,” vysvětlil Kopecký.

Severočeské doly těží hnědé uhlí v lomu Bílina. Největší česká těžební hnědouhelná společnost prodala v roce 2015 celkem 21 milionů tun uhlí, v roce 2014 to bylo 21,6 milionu tun.

Na plný výkon nyní jede úpravna uhlí v Komořanech na Mostecku. „Připravujeme maximální denní nabídku, jaké je naše zařízení schopno. Jsme si vědomi aktuálního nedostatku tříděných druhů a chceme našim zákazníkům vyjít v mrazivém počasí vstříc. Proto pracujeme téměř nepřetržitě. Posunuli jsme i některé termíny plánovaných technických odstávek, abychom mohli nakládat tak, jak to naši odběratelé potřebují,” uvedl Ondřej Peroutka, obchodní ředitel Severní energetické, která těží v lokalitě Vršany a ČSA na Mostecku. Z obou lokalit se v roce 2015 vytěžilo 10,2 milionu tun uhlí.

Průměrná teplota v letošním lednu dosáhla podle předběžných údajů minus 5,6 stupně Celsia. Chladnější leden než letos byl naposledy zaznamenán před 11 lety – v lednu 2006 činila průměrná teplota minus šest stupňů.

Mohlo by vás zajímat:
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna
Na dně lomu plaval sací bagr