Ledvická úpravna má nový míchač odprašků

Jiří Filipovský a Jan Holý – tvůrci unikátního míchače odprašků u průmyslového vysavače. Foto: Hornické listy

Provozní zámečníci Jiří Filipovský a Jan Holý z ledvické úpravny se aktivně zapojili do boje proti prachu znepříjemňujícímu pracovní prostředí. Vymyslili a přímo v dílně sami vyrobili prototyp šnekového míchače odprašků pro zpracování odsátého uhelného prachu. Během náročných zkoušek se nově vyvinutý míchač osvědčil a začal se vyrábět. V hlubinném zásobníku II tento míchač už účinně snižuje prašnost a počítá se s nasazením dalších.

Průmyslové vysavače nasazené v hlubinném zásobníku II (vsázkové uhlí se zde z pásových dopravníků ukládá podle obsahu popela do jednotlivých částí a poté je vyhrnovacími vozy distribuováno k dalšímu zpracování) byly sice standardními míchači odprašků vybaveny, ty se však ve specifickém úpravárenském provoze příliš neosvědčily. Oddělený uhelný prach dál vířil a vznikala sekundární prašnost, o kterou v úpravně nikdo nestojí.

Čtěte také:
Jaký osud čeká důl Frenštát?
Odtěžené 2 miliardy kubíků za 72 let

Svůj nápad, jak vyřešit problém a výrazně omezit prašnost, začal vloni v mechanické dílně realizovat provozní zámečník Jiří Filipovský, který má
s problematikou úpravy uhlí více než třicetileté zkušenosti, napsaly Hornické listy. Během dvou měsíců za pomoci kolegy Jana Holého vytvořil prototyp ojedinělého zařízení pro míchání uhelného prachu. Odsátý prach se zde smočí vodou tak, aby se nelepil, a po důkladném promíchání utvoří homogenní kašovitou hmotu, kterou je možné přimíchat do toku uhlí k dalšímu úpravárenskému zpracování.

Prototyp šnekového míchače prachu tandemu Filipovský & Holý se při odzkoušení v provoze osvědčil. Na základě prozkoumání prototypu a konzultace s jeho tvůrci zpracovalo PRODECO příslušnou projektovou a realizační dokumentaci. Poté v dílnách PRODECO vyrobili první unikátní šnekový míchač uhelného prachu (vynášecí šnekové dopravníky přemisťují suchý prach z centrálního zásobníku průmyslového vysavače k míchacím šnekovo -lopatkovým dopravníkům, kde se prach po smočení a důkladném promíchání přemění v homogenní kašovitou hmotu a je následně transportován na pás s uhlím vedoucí z hlubinného zásobníku k dalšímu zpracování), který v HZ II bezchybně funguje od roku 2017. Díky vysoké účinnosti se výhledově počítá s nasazením nových míchačů u všech průmyslových vysavačů.

Mohlo by vás zajímat: