Levnější energie Babiš prostě nezařídí

Podle Lukáše Kovandy může zdražování energií připravit Babiše se Zemanem o auru spasitelů. Foto: iUHLI

Ceny bydlení, vody, energií a paliv rostly v srpnu meziročně nejrychleji od prosince 2012. To je podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy špatná zpráva pro prezidenta Zemana a premiéra Babiše. Napsal to v komentáři pro deník E15.

Podle Kovandy měli Zeman s Babišem před lety velké politické štěstí. „Přálo jim začínající celosvětové ekonomické oživení a konec dluhové krize v Evropě. Exportéry a navázaná odvětví potěšily intervence ČNB zahájené v roce 2013. Aby toho nebylo málo, od poloviny roku 2014 na světových trzích dramaticky zlevňovala ropa. Šlo o nejvýraznější atribut energetického trhu v letech 2011 až 2016, kdy se ceny energií – navzdory již oživující globální ekonomice – propadaly do nevídaných nížin. Domácnostem na několik let prakticky přestaly růst ceny elektřiny či plynu. Padala i cena uhlí. To se sice stalo osudným společnosti OKD a jejím horníkům, avšak prezident Zeman z toho jen vytřískal další politické body, když celou věc hodil na Zdeňka Bakalu,“ napsal Kovanda.

Čtěte také:
Nováková jednala se šéfem KHNP o jádru
Dostavba Dukovan rozděluje veřejnost

Během celého roku 2014 – v prvním celém roce Zemanova prezidentování a prvním Babišově roce ve vrcholné politické funkci – ceny ve zmíněné položce „bydlení, voda, energie, paliva“ meziročně klesaly. To se v tomto tisíciletí předtím nikdy nepřihodilo. A nepřihodilo se to ani po skončení roku 2014. Ovšem ceny navzdory nízké meziroční srovnávací základně zůstaly nízké i v letech 2015 a 2016. Viditelněji – meziročně o dvě procenta a více – začaly stoupat až v srpnu 2017. Aktuální meziroční tempo růstu sice poprvé od roku 2012 přesahuje úroveň tří procent, avšak stále znatelně zaostává třeba za šestiprocentním zdražováním z první poloviny roku 2012. Tehdejší růst cen v zásadní položce bydlení a energií, který navíc nastal během tíživé ekonomické krize, jistě pomohl v očích části veřejnosti dále zdiskreditovat Nečasovu vládu, čímž jen umetl cestičku právě Babišovi,“ vyjádřil přesvědčení Kovanda.

Od letoška se podle něj Češi musejí připravit na dražší energie, které pravděpodobně budou citelně zdražovat až někdy do roku 2022. Vláda se může těšit na tučnější dividendu z ČEZ. „Přijde však o politickou dividendu v podobě pocitu mnohých občanů, že Babiš se Zemanem – na rozdíl od Nečase s Kalouskem – umějí „zařídit“ dokonce i levnou elektřinu a plyn,“ uzavřel hlavní ekonom společnosti Cyrrus.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
Caterpillar představil osm novinek