Doba čtení:1 m, 0 s
Hnědouhelný lom Turów. Foto: Anna Uciechowska, wikimedia.commons

Liberecký kraj je proti plánovanému rozšíření těžby hnědého uhlí bezprostředně za hranicemi v Polsku. Rypadla v hnědouhelném lomu Turów u polské Bogatyně by se měla posunout na 300 metrů od nejbližšího obydleného českého území v Uhelné, která patří pod Hrádek nad Nisou.

Předložený záměr má v blízkosti obce Uhelná umožnit těžbu a v návaznosti i provoz hnědouhelné elektrárny Turów nejméně do roku 2044, přičemž předpokládaná intenzita těžby bude na stávající úrovni, tedy zhruba deset až 14 milionů tun uhlí ročně. Obcemi, které budou záměrem dotčeny, jsou Frýdlant, Hrádek nad Nisou, Chrastava, Bílý Kostel nad Nisou, Bulovka, Černousy, Dětřichov, Habartice, Heřmanice, Chotyně, Kunratice, Mníšek, Oldřichov v Hájích, Pertoltice a Višňová.

„Obyvatelé Frýdlantska, Hrádecka a Chrastavska jsou ve stejném postavení jako na Mostecku a Kadaňsku, protože žijí v přímém dopadu těžby hnědouhelného dolu,“ uvedl liberecký hejtman Martin Půta.

Problém je řešen dlouhodobě, současný stav má zásadní vliv na životní prostředí obcí nacházejících se na české straně státní hranice s Polskem- obce Frýdlantského výběžku a Hrádecko. Dochází k poklesu hladiny podzemních vod, znečištění ovzduší, odtoku znečištěných vod z výsypek do povrchových vod na Frýdlantsku.