Lidé rekordně měnili dodavatele energií

Do režimu dodavatele poslední instance (DPI) spadli například zákazníci společnosti Bohemia Energy, která oznámila ukončení své činnosti v polovině října a zdůvodnila to extrémním růstem energií na velkoobchodních trzích. Foto: BOHEMIA ENERGY entity s.r.o.

Operátor trhu s elektřinou (OTE) v listopadu zaregistroval podle serveru Ekonomický deník.cz rekordní počet změn dodavatele energií. Ze statistiky na webu OTE vyplynulo, že dodavatele elektřiny v tento měsíc změnilo 161 721 odběratelů, dosud nejvíce změn v jednom měsíci bylo v lednu 2019, téměř 129 000.

U plynu operátor provedl 110 290 změn dodavatele, v dřívějších měsících jich dělal maximálně třetinu. Důvodem byl masivní odchod zákazníků z finančně nevýhodného režimu dodavatele poslední instance, kde se ocitli po krachu svého původního dodavatele energií.

Čtěte také:
Neff: My si ty blackouty musíme „vyžrat“
Smutný: Úložiště s větší kapacitou stojí biliony

Do režimu dodavatele poslední instance (DPI) spadli například zákazníci společnosti Bohemia Energy, která oznámila ukončení své činnosti v polovině října a zdůvodnila to extrémním růstem energií na velkoobchodních trzích. Skupina dodávala elektřinu více než 600 000 zákazníků, plyn téměř 300.000. Následně oznámila konec dodávek elektřiny a plynu například firma Ray Energy, dodávající energie téměř 3000 zákazníků.

Právě maloodběratelů, tedy zejména domácností, se podle Ekonomického deníku týkala v listopadu většina převodů dodavatele elektřiny. V menší míře měnili dodavatele malé firmy a podnikatelé.

Dodávky v režimu DPI zajišťují v případě elektrické energie ČEZ Prodej, E.ON Energie a Pražská energetika, u plynu innogy Energie, E.ON Energie a Pražská plynárenská. Z režimu DPI pak zákazníci postupně přechází na klasické smlouvy u dodavatelů energií.