Městská společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové zvýší od 1. ledna cenu tepla o 8,48 procenta na 610,82 koruny za gigajoule (GJ) včetně DPH. Měsíčně si průměrná domácnost připlatí 99 korun. Lidé v Mostě si připlatí o 7 procent.
Účet za teplo hradecké domácnosti ve třípokojovém bytě při průměrné spotřebě 25 gigajoulů příští rok vzroste přibližně o 1193 korun asi na 15.270 korun. ČTK to řekl ředitel Tepelného hospodářství Jiří Seidler. Firma v krajském městě dodává teplo do 24 000 domácností. Do zvýšení ceny Tepelné hospodářství podle Seidlera promítlo pouze nárůst ceny tepla z Elektráren Opatovice (EOP), od nichž Tepelné hospodářství teplo pro své zákazníky nakupuje.
Čtěte také:
Putin: Schvalte Nord Stream 2, zvýšíme dodávky
Němci směřují k energetické závislosti
Mostecká společnost Severočeská teplárenská zvýší ceny tepla od ledna o sedm procent. Důvodem je skokový nárůst cen energií a emisních povolenek, řekla Miloslava Kučerová, mluvčí firmy United Energy, pod níž Severočeská teplárenská patří. Společnost zásobuje teplem 35 000 domácností v Mostě a Litvínově a další podnikatelské subjekty na Mostecku.
Pro průměrný byt s roční spotřebou tepelné energie 25 gigajoulů zdražení představuje měsíčně navýšení nákladů na vytápění a dodávku teplé vody o 86 korun, tedy o 1039 korun za rok. „S ohledem na turbulentní vývoj na trhu s energiemi a enormní nárůst cen vstupů, jsme nuceni přistoupit k úpravě ceny pro naše odběratele. Po pečlivém zvážení možných variant jsme vybrali tu, která naše zákazníky zatíží co nejméně. Navrhované zvýšení nekopíruje reálné zvýšení nákladů na výrobu tepla, ale pouze vývoj inflace,“ uvedl Petr Horák, ředitel teplárenské společnosti.
Ceny zemního plynu vzrostly oproti předchozímu roku téměř čtyřnásobně a emisní povolenky zdražily meziročně o sto procent. Takové cenové výkyvy nevyrovná podle Kučerové ani ta nejzodpovědnější firemní strategie, tj. úsporná opatření tepláren, reorganizace či efektivní, včasné nákupy vstupů.
Teplárenské sdružení ČR v říjnu uvedlo, že meziroční zdražení ceny tepla může být až dvouciferné a tedy nejvyšší za posledních 13 let. Za vytápění bytu by si lidé podle sdružení měli příští rok připlatit i několik tisíc korun. Důvodem je zdražování paliv a emisních povolenek.