Lidé stáli v mrazu frontu na kotlíkové dotace

Doba čtení:2 m, 36 s
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Foto: iUHLI.cz

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Foto: iUHLI.cz

Od půlnoci čekali dnes v mrazivém počasí lidé před úřadem Středočeského kraje, aby si mohli zažádat o dotaci na výměnu kotlů za ekologičtější. Dnes je první den, kdy je možné žádost podat. Středočeský kraj rozdělí zhruba půl miliardy korun, napsal Blesk.cz.

Celkem přišlo dnes ránona Středočeský kraj žádat kolem 150 lidí. Ochranka je pouštěla na úřad po malých skupinách. Od noci čekalilidé u vchodu proto, aby měli jistotu, že se na ně s přidělením dotace dostane. Některé z nich při čekání střídali známí.Někteří lidé přinesli na podatelnu i několik žádostí, například za své známé, raritou bylo přinesení 160 žádostí najednou.
Čekali jsme tady už od půlnoci, chci si žádat o dotaci na tepelné čerpadlo,“ uvedl muž stojící ve frontě mezi prvními. Celkem bude do nového způsobu vytápění investovat zhruba 300 tisíc korun, dotace mu může pokrýt téměř polovinu.

Čtěte také:
Kotlíkové dotace začínají
O uhlí se často lže

Velký zájem o dotace, který je patrný i v jiných krajích, si pochvaloval hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD). „Velice mě těší zájem Středočechů o kotlíkové dotace, protože Středočeský kraj patří k regionům s nejvíce znečištěným ovzduším, což právě výměna kotlů za více ekologické pomůže zlepšit,“ uvedl hejtman, podle nějž je nejhorší ovzduší na Kladensku, Berounsku a Nymburku. V těchto okresech ještě lidé často využívají k vytápění pevná paliva včetně hnědého uhlí.

Lidé mohou podle předpokladu žádat do 15. září 2016, a pak bude pokračovat od 3. října 2016 do 29. prosince 2017 druhé kolo. První kolo ale může pro velký zájem být ukončeno dříve. Podle hejtmana se může dostat až na zhruba 2500 domácností.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dalo v první výzvě na výměnu starých neekologických kotlů z Operačního programu Životní prostředí 2014-2020 krajům celkem 3 miliardy korun z vymezených 9 miliard, které MŽP na tento program vyjednalo s Evropskou komisí. Dotace je určena na výměnu stávajícího kotle na pevná paliva s ručním přikládáním, tepelné čerpadlo a plynový kondenzační kotel. Celkem by se mělo v České republice vyměnit až 100 tisíc kotlů.

Česká republika se dlouhodobě potýká se znečištěným ovzduším. Téměř 90 % celkových emisí karcinogenního benzo(a)pyrenu a téměř 40 % celkových emisí prachových částic PM10 pochází ze sektoru lokálního vytápění domácností. Staré kotle svým jedovatým kouřem ohrožují zdraví naše, našich dětí i sousedů. Proto považujeme za zcela zásadní, že můžeme spustit kotlíkové dotace pro občany ve všech krajích České republiky.Jsem přesvědčen, že se nám díky této kotlíkové revoluci podaří významně zlepšit kvalitu ovzduší v celé ČR,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
Program kotlíkových dotací však má i své kritiky, kteří poukazují na to, že se na jedné straně vyplácejí miliardy na dotacích na nové kotle, na druhé straně však vláda činí kroky, především jde o neprolomení limitů na lomu ČSA, které mohou způsobit nedostatek tříděného uhlí na trhu. Ten se projevil již letos na podzim, kdy lidé museli na objednané uhlí čekat dlouhé týdny.

Mohlo by vás zajímat:
Mládek: Paskov bude uzavřen do konce roku
Bakala: Žralok pravdy a lásky
Damoklův meč a dvojí metr na horníky