Likvidace uhelného popela bude v USA jednodušší

Podíl uhlí na výrobě elektřiny v USA by měl letos stoupnout na 32,5 procenta. Foto: wikipedia.org

Agentura na ochranu životního prostředí Spojených států amerických (US Environmental  Protection Agency) se zabývá programy, které umožňují bezpečnou likvidaci uhelného prachu. Legislativní změny, schválené už na konci loňského roku slibují, že ekologické spalování uhelného prachu bude jednodušší.

„EPA pokračuje v podpoře ekologicky šetrné recyklace uhelného popela,“ říká k vývoji situace v legislativě správce EPA Scott Pruitt. První legislativní opatření, která se týkají likvidace uhelného popela, byla schválena už v prosinci 2014. Tehdy ale ještě nedávala jednotlivým státům USA pravomoci přímo regulovat nakládání se svým uhelným popelem. Vše probíhalo především na federální úrovni, což je charakteristický znak většiny amerických zákonů o životním prostředí.

Čtěte také:
Na ostrově Cape Breton ožívá těžba uhlí
Trump zruší Obamovo omezení těžby uhlí

V prosinci 2016 proto americký kongres schválil další zákon WIIN Act. (Water Infrastructure Improvements for the Nation Act), který už dává státním orgánům oprávnění nakládat s uhelným prachem – vše samozřejmě pod přísným dohledem agentury EPA. Velmi důležité ale je, že se rozhodnutí o ekologické likvidaci uhelného popela dostává přímo do rukou úředníků jednotlivých států, kteří nejlépe znají potřeby místních komunit. Díky tomu se spalování uhelného popela v USA stane z pohledu zákona mnohem jednodušší, protože bude vycházet z regionálních potřeb, což by mělo výrazně prospět kvalitě životního prostředí.

Čtěte také:
V Americe spustili čistou uhelnou elektrárnu
Chrání banky klima nebo své zisky?
JPMorgan ukončí podporu uhlí