Likvidují těžní věž dolu Staříč III

Důl Staříč se nachází v nejjižnější části Ostravsko-karvinského revíru. Foto: Diamo

Státní podnik Diamo v těchto dnech likviduje těžní věž Dolu Staříč III, někdejší šachty Chlebovice Dolu Paskov ve Staříči nedaleko Frýdku-Místku. Těžba černého uhlí tam skončila v roce 2017, šachetní objekty jsou už nepotřebné a chátrají. Diamo důl převzalo před rokem spolu s dalšími utlumovanými doly od těžební společnosti OKD.

Pro závod Darkov podniku Diamo jde o první bourání těžní budovy s těžní věží. Přípravné stavební práce na demolici povrchových objektů v areálu dolu začaly loni v prosinci. „Dodavatel provádí demolici pěti objektů. Nejvyšším z nich je šachetní věž a šachetní budova s výškou až 55 metrů,“ řekl vedoucí realizace útlumu závodu Darkov podniku Diamo Milan Paľo.

Mluvčí Diama Jana Dronská uvedla, že celková hmotnost kovového šrotu se odhaduje přibližně na 1000 tun. Demoliční práce přijdou na několik milionů korun. „Vzhledem k příznivé ceně kovového šrotu pracovníci státního podniku předpokládají, že z prodeje šrotu se demoliční akce zaplatí v plném rozsahu,“ uvedla Dronská.

Závod Odra vznikl před 20 lety, pomohl s útlumem těžby

Firma včera od rána likvidovala část mostu pro nástup mužstva, poté za pomoci jeřábu sundala vršek těžní věže a lanovnice, tedy těžní kola. „Do konce týdne budou provádět likvidaci obvodového pláště šachetní budovy za pomoci demoličních bagrů, pak dojde ke složení zbylých částí věže, rozpálení na menší kusy a odvoz do šrotu,“ řekl Paľo.

Závodní Dolu Staříč Ivan Šimek řekl, že na likvidaci Dolu Staříč, který měl několik lokalit, se pracuje už pět let. „Zlikvidovala se lokalita Sviadnov, teď byla na řadě lokalita Chlebovice. Je to nostalgie pro většinu zaměstnanců, kteří tady většinou strávili desítky let života. Těžilo se tady kvalitní koksovatelné uhlí, jedno z nejlepších v revíru,“ řekl Šimek.

Hlavní likvidační práce se prováděly v dole. „Všechna důlní díla byla postupně uzavřena a následně došlo k zasypání a likvidaci dvou jam,“ řekl Šimek.

Hornictví prožilo rok bez smrtelného úrazu

Letos jde o jedinou těžní věž, kterou Diamo bourá. Demolovat se ale budou jiné šachetní objekty. „V letošním roce se připravuje demolice povrchových objektů na lokalitě Lazy, bývalé úpravny Lazy, a demolice šachetní budovy Doubrava 3,“ řekl Paľo.

Důl Staříč se nachází v nejjižnější části Ostravsko-karvinského revíru. Jeho dobývací prostor měl rozlohu přes 40 čtverečních kilometrů a rozkládal se mimo jiné na katastrálních územích Frýdku-Místku, Brušperku, Palkovic, Fryčovic či hukvaldské části Rychaltice.