Doba čtení:1 m, 15 s
Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) a primátor města Most Jan Paparega. Foto: Most

Prolomení či neprolomení limitů může být pro region Mostecka doslova a bez přehánění osudovou záležitostí. Lidé totiž žijí v kraji, který má spoustu těžkostí s nezaměstnaností a další sociální problémy. Otázka totiž nezní jen prolomit, nebo neprolomit, otázka zní: Jak dál. V rozhovoru pro server ParlamentníListy.cz to řekl primátor města Most Jan Paparega.

Zaměstnanost a sociální těžkosti podle něj nemůže nést na svých bedrech jenom místní samospráva, tady musí, a to zásadně, pomoci také stát. „Právě stát by měl převzít svým rozhodnutím odpovědnost za další směřování regionu. Proto se stále ptám a ptal jsem se i předsedy vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD), jaký má stát plán pro případně propuštěné horníky a další pracovníky, protože nejde zdaleka jenom o havíře, kteří v případě neprolomení limitů přijdou o práci,“ míní primátor.

Dodal, že žádnou konkrétní odpověď zatím nedostal. „Rád bych na toto téma vedl další debaty a diskuse, protože je to téma, které už měly řešit i předchozí vlády, je to téma, o kterém víme dvě desetiletí, a pořád se kolem něj jenom našlapovalo. Čas ale nazrál, možná už je oněch pověstných pět minut po dvanácté,“ dodal.

Přitom severní Čechy patří z hlediska přírodního a nerostného bohatství k nejbohatším regionům v České republice. Bohužel stát tuto skutečnost opomíjí. Důsledky jsou nezaměstnanost, kriminalita a sociální problémy, pro které lze bez pomoci státu jen stěží hledat řešení, upozornil primátor.