Doba čtení:1 m, 51 s
Lom ČSA. Kolesové rypadlo KU 300. Foto: Severní energetická

Neprolomení limitů na lomu ČSA přineslo nečekaný pohyb na energetické scéně. Jeden z hlavních akcionářů skupiny Sev.en Tomáš Fohler oznámil konec svého angažmá. Sev.en by se měla stát součástí Czech Coal Group, za kterou stojí finančník Pavel Tykač.

„Sev.en jsem spoluzakládal s tím, že ji pomohu dále rozvíjet. Rozhodnutím české vlády další těžba uhlí i rozvoj v této oblasti bere za své. Nechci se proto nadále podílet na řízení firmy a jednám o prodeji svého podílu,“ komentoval svůj postoj Fohler.

Chystá se nové firemní uspořádání, Sev.en by měl být opět v jedné skupině s Vršanskou uhelnou, kterou ovládá Pavel Tykač. „V konečném stavu by měl být Sev.en součástí skupiny Czech Coal,“ uvedl Tykač.

Čtěte také:
Dienstl: Boj o zachování práce nevzdám
Vláda zasadila Mostecku další krutou ránu

„Rozhodli jsme se spojit síly, v rámci jedné velké skupiny můžeme co nejvíce zmírnit dopady rozhodnutí vlády zejména na naše zaměstnance a region. To jsem osobně slíbil mnoha místním lidem a svůj slib hodlám dodržet,“ uvedl Jan Dienstl.

V jedné skupině mohou najít uplatnění i zaměstnanci z lomu ČSA, kteří budou muset opustit svá místa kvůli útlumu těžby. Veškeré změny jsou podmíněny mimo jiné souhlasem dozorujících orgánů a financujících bank.

K dotazu serveru iUHLI.cz, zda třetinový vlastník Fohler jedná o prodeji svého podílu se stávajícími akcionáři, mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová uvedla, že společnost zatím nebude kromě poskytnutých uvádět žádné další informace. Vedle Fohlera jsou majiteli Severní energetické finančníci Pavel Tykač a Jan Dienstl, kteří vlastní 40 resp. 30 procent.

Tomáš Fohler (1974) je český podnikatel. V současné době je předsedou představenstva Severní energetické. Od února 2007 do března 2013 působil v představenstvu společnosti Czech Coal a od října 2008 do března 2013 v představenstvu Vršanské uhelné. Časopis Forbes jej nedávno zařadil mezi 50 nejbohatších Čechů.

Severní energetická, původně Litvínovská uhelná, se v roce 2013 vyčlenila ze skupiny Czech Coal, od společnosti ČEZ a.s. převzala Elektrárnu Chvaletice a stala se novým samostatným subjektem na energetickém trhu.

Mohlo by vás zajímat:
Severní Čechy 2035: Chmurná vize bez uhlí
Neslibuj a konej, vzkazuje Mostecko Sobotkovi
Uhlí z ČSA jednou využito bude

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa