Experti doporučili zlepšit bezpečnost v Mochovcích

Termíny uvedení třetího a čtvrtého bloku elektrárny v Mochovcích SE opakovaně odsouvaly a zároveň byl už několikrát navýšen rozpočet dostavby elektrárny. Foto: SE

Mise expertů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) doporučila několik manažerských i provozních opatření v souvislosti se zajištěním bezpečnosti dokončovaného třetího bloku slovenské jaderné elektrárny Mochovce. Vyplývá to z oznámení MAAE i provozovatele elektrárny, společnosti Slovenské elektrárne (SE). Termín dokončení třetího bloku elektrárny v Mochovcích byl proti původním plánům opakovaně odkládán a rozpočet se výrazně zvyšoval.

Mezinárodní inspektoři z týmu zaměřeného na hodnocení bezpečnosti provozu minulý týden dokončili 18 dnů trvající obhlídku třetího bloku elektrárny. “Mise nám poskytla cennou zpětnou vazbu, která nám pomůže dále zlepšit proces uvedení elektrárny do provozu a zvýšit provozní efektivnost a bezpečnost nových bloků. Zrealizujeme všechny návrhy a doporučení,” reagoval na zprávu MAAE generální ředitel SE Branislav Strýček.

Čtěte také:
Mochovcům prý hrozí katastrofa
Vytáhne stát z kapes solárních baronů miliardy?

K předběžné zprávě z mise se bude moci vyjádřit i slovenský úřad jaderného dozoru (ÚJD). Teprve poté závěrečnou zprávu MAAE předloží slovenské vládě.

Třetí blok elektrárny Mochovce by měl být uveden do provozu příští rok. SE v Mochovcích již léta provozují dva bloky elektrárny, a kromě třetího bloku tam dokončují také čtvrtý jaderný blok.

Nedostatky v dokončovaném třetím bloku jaderné elektrárny už dříve zjistil ÚJD. Minulý týden úřad zase informoval o poškození části zařízení v chladicích věžích, což by podle něj ale nemělo mít vliv na harmonogram spouštění třetího bloku.

Rozpočet dostavby třetího a čtvrtého bloku elektrárny byl dříve v tomto roce zvýšen na 5,67 miliardy eur (144,5 miliardy korun). Původně se počítalo s tím, že práce přijdou na 2,78 miliardy eur (70,9 miliardy korun).

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků