Maďaři také řeší problémy s těžbou uhlí
Maďaři vědí, že přechod z uhlí na jiné zdroje energie bude velmi obtížný. Ale podobně jako v Česku je tamní vláda pod vlivem lobbingu. Problémy, které s útlumem hornictví souvisejí, odmítá kabinet řešit. Důlním novinám to řekl Jaromír Franta, předseda Sdružení odborových organizací skupiny Czech Coal (SOO CCG) Most a místopředseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu (OS PHGN).
Představitelé českých hornických odborů a Zaměstnavatelského svazu důlního a naftového průmyslu se do Maďarska vypravili v závěru loňského roku. „Navštívili jsme hlubinný hnědouhelný Důl Markushegyi, jehož roční těžba dosahuje zhruba 600.000 tun a chod zajišťuje přibližně 560 zaměstnanců,“ uvedl Franta.
Ze setkání s vedením dolu i tamními odboráři mimo jiné vyplynulo, že těžba je dotována státem. To se ale nelíbí orgánům Evropské unie, takže v dohledné době dojde k uzavření dolu.
„Sociální program pro zaměstnance, kteří přijdou o zaměstnání, se v Maďarsku příliš neliší od toho, co je nabízeno v tuzemsku. Také v Maďarsku bude mít uzavření šachty dopad na další dodavatelské firmy navázané na těžbu. A stejně jako u nás si tam uvědomují, že propuštění zaměstnanci budou mít problémy s dalším uplatněním na trhu práce,“ doplnil Franta.
Související články