Maketa štoly už čeká na návštěvníky

Podkrušnohotské technické muzeum Foto: podkrusnohorskemuzeum.cz

Už jen poslední úpravy zbývá dokončit v maketě štoly, kterou pro návštěvníky jako novinku připravují v Podkrušnohorském technickém muzeu. Jediné, co zatím ještě není jisté, je termín, kdy se do ní podívají první návštěvníci.

Uzavření muzeí nás sice připravilo o návštěvníky, na druhou stranu jsme se mohli intenzivně věnovat přípravě této nové expozice. Nyní už probíhají jen dokončovací práce, abychom měli ve chvíli, kdy padne definitivní rozhodnutí, že můžeme otevřít, všechno připraveno,“ uvedl Zbyněk Jakš, ředitel Podkrušnohorského technického muzea.

Čtěte také:
Muzeum získalo stěnový kombajn
Budou jednou české firmy těžit ve vesmíru?

V areálu bývalého hlubinného dolu Julius III, kde muzeum sídlí, od zimních měsíců vzniká zhruba třísetmetrová maketa štoly, kde si návštěvníci ve třech úsecích budou moci prohlédnout techniku i pracoviště v hlubinném dole. Trasu přitom absolvují v závěsných vozících důlní dráhy, stejně jako se v hlubině přepravovali horníci. Severočeské muzeum se stane jedinou institucí svého druhu, kde si bude moci veřejnost drážkovou důlní dráhu vyzkoušet. Nová expozice mohla vzniknut také díky daru Severní energetické, která na podzim věnovala muzeu vybavení po ukončení hlubinné těžby v bočních svazích lomu ČSA za zhruba 1,5 milionu korun.

Kromě závěsné lokomotivy šlo také o razicí a stěnový kombajn MB9 i další části dobývací technologie. Právě díky tomu si budou moci návštěvníci v Podkrušnohorském muzeu prohlédnout všechny dobývací metody, které se na severu Čech během let používaly.