Doba čtení:1 m, 9 s
Podkrušnohorské technické muzeum vzniklo z bývalého dolu Julius III. Foto: ptm.cz

Expozici Podkrušnohorského technického muzea v Kopistech u Mostu rozšířil stěnový kombajn, pomocí něhož se těžilo uhlí. Návštěvníci si stroj budou moci prohlédnout v nové sezoně, na kterou připravuje muzeum spuštění unikátního závěsného vláčku. ČTK to řekl ředitel muzea Zbyněk Jakš.

Stěnový kombajn MB9 sloužil k těžbě na lomu ČSA. V expozici bude mít místo poblíž razícího kombajnu ze stejného dolu. „Donedávna byl (stěnový kombajn) využíván k těžbě hlubinným způsobem ve svazích lomu ČSA,“ uvedl Jakš.

Čtěte také:
Těžaři si brousí zuby na vesmírný poklad
Budou jednou české firmy těžit ve vesmíru?

Ke kombajnu se návštěvníci dostanou důlním vlakem. „To je světový unikát. Lidé pojedou po trati s drážkovými kolejnicemi, kdy vozíky jsou zavěšené. Veze je důlní lokomotiva,“ řekl ředitel. Na přípravě makety štoly dlouhé zhruba 300 metrů pracují intenzivně tři nadšenci z muzea. „V dubnu bychom chtěli otevřít,“ uvedl Jakš.

Podkrušnohorské technické muzeum se nachází v prostorách bývalého hlubinného dolu Julius III. Prohlédnout si budou moci lidé pracoviště, která bývala v hlubinných dolech běžná, jako je pomocná dílna nebo rovnačka na železo. Muzeum bude mít i náhradní díly, ze kterých lze sestavit dobývací kombajn, důlní telefony, sebezáchranné přístroje, důlní lampy či důlní osvětlení. Muzeum přibližuje nejen historické dobývání rud a uhlí, ale také soudobé moderní způsoby těžby.