Štědré odměny v NWR

Doba čtení:1 m, 16 s

Ilustrační foto: Imagio.cz

Těžební společnost New World Resources (NWR) udělila managementu v rámci motivačního programu celkem 331 milionů práv na akcie společnosti. To odpovídá téměř pěti procentům současného počtu akcií. Informoval o tom server IHNED.cz.

Z osmičky lidí z vedení firmy se nicméně nestanou významní menšinoví akcionáři NWR, její spolumajitel Zdeněk Bakala vlastní společnost Economia, vydavatele Hospodářských novin. Podle opčního programu totiž podle analytika BH Securities Jiřího Zendulky nezískají při uplatnění opce akcie, ale rovnou hotovost.

Její výše bude závislá pouze na aktuální tržní ceně. Přidělení opcí je totiž zdarma. Pokud bychom pro příklad vzali v úvahu středeční zavírací kurz na pražské burze ve výši 0,43 koruny za akcii, celkový objem jejich odměn by činil přes 142 milionů korun,“ dodal Zendulka.

Na největší odměnu, více než třetinu z celkového přídělu práv na akcie, si může přijít předseda představenstva Gareth Penny. Uplatnit získané opce může management po třetinách, poprvé k 31. Prosinci 2016, zbylé dvě třetiny v následujících dvou letech opět ke konci daného roku. „Výše uvedený opční příděl by právně ještě měla posvětit letošní valná hromada. Pokud dojde k dodržení každoročních zvyků, lze očekávat její konání v druhé polovině dubna,“ doplnil Zendulka.

NWR, která vlastní černouhelnou firmu OKD, v posledních letech doplácela na výrazný pokles cen uhlí. Ten vedl v kombinaci s vysokými těžebními náklady a zadlužením k velkým ztrátám. Loni NWR prodělala asi 970 milionů korun. Proto firma přistoupila k restrukturalizaci kapitálu, díky níž se zadlužení firmy výrazně snížilo.