Marian Jurečka hlasující, spící

paragraf2-800x600_compressedPři projednávání novely horního zákona ve třetím čtení došlo ve sněmovně k zajímavé situaci. Poslanci na návrh hospodářského výboru schválili pětiletou fixaci poplatků, které těžební společnosti budou za vytěžené nerosty platit. Vláda je během uvedené lhůty nebude moci zvyšovat. Toto opatření je pro firmy důležité z hlediska stabilního podnikatelského prostředí a možnosti plánovat. Jde o stejný princip jako u daní.

Proti tomuto návrhu ale vystoupili zástupci lidovců. Například ministr zemědělství Marian Jurečka upozorňoval, že se o tomto návrhu nejednalo na koaliční radě, a že tedy není koaličně dohodnutý. Podle něj by omezil vládu v jejím rozhodování. Seznámil se prý s tímto pozměňovacím návrhem až minulý týden. Od kolegů poslanců se mu dostalo štiplavých poznámek o tom, že se zřejmě pozdě probudil.

Čtěte také:
Horní zákon – proměny, ohlasy a důsledky
Novela horního zákona očima autora

Je skutečně zarážející, jak poslanci přistupují k projednávání zákonů, v nichž se hraje o stovky milionů korun. Horní zákon se projednává řadu měsíců. Rozhodně nejde o nepodstatnou novelu. Bude mít dopad na státní rozpočet, na rozpočty řady obcí, ve hře jsou osudy tisíců zaměstnanců těžebních společností. V minulosti budil horní zákon i mediální pozornost, neboť se stal předmětem sporů mezi ministry Mládkem a Babišem. Pozornost a kritiku například bývalého ministra financí Kalouska vyvolal i fakt, že prostředky ze zvýšených úhrad z těžby zahrnul jeho nástupce Babiš do kolonky příjmů státního rozpočtu, aniž by byl zákon schválen. Celkově dost momentů, kdy si mohl ministr zemědělství Jurečka i přes lány pšenice a řepky všimnout, že se takový zákon projednává a jaké jsou jeho základní parametry. Lidovci mají navíc své dva zástupce i v hospodářském výboru, který zmíněný pozměňovací návrh schválil.

Přesto najednou ve třetím čtení přichází od lidovců zmíněné probuzení. Z pohledu běžného občana jde o zarážející chování, které vyvolává dojem, že se poslanci přípravě a projednávání zákonů nevěnují a navíc v nich na poslední chvíli bez znalosti věci chtějí dělat překotné úpravy. Na mysl se tak velmi silně vkrádá známý výrok Olivera Cromwella: „Když zasedá parlament, nikdo si nemůže být jistý majetkem ani životem.“
Mohlo by vás zajímat:
Horní právo od středověku po současnost
Mostecko bez uhlí aneb Apokalypsa 2030
O uhlí se často lže