Mělnická teplárna splní přísnější limity

Mělnická teplárna dodává teplo zhruba pro 270.000 domácností v Praze i mimo ni. Foto: wikipedia.org

V mělnické teplárně budují nové odsiřovací linky. Teplárna díky nim zajistí plnění nových a přísnějších emisních limitů vypouštěných oxidů síry. Na podzim letošního roku musí být uvedena do provozu první linka odsíření a o rok později druhá. Při jejich stavbě pomáhá i vrtulník, informoval mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy Ota Schnepp. ČEZ je vlastníkem elektrárny. Náklady stavby dosáhnou 1,9 miliardy korun.

Práce na stavbě odsiřovacích linek nesmí přerušit výrobu a dodávky tepla do Prahy. Podle technického ředitele společnosti Energotrans Martina Hory, která teplárnu provozuje, patří mezi nejdůležitější společné realizace pro obě linky rekonstrukce hlavního komínu. Potřebná část technologie teplárny byla proto po skončení zimního období přepojena na nově postavený provizorní komín, který umožní provoz teplárny v období celého letošního léta. “Naplno se tak mohly rozběhnout práce na hlavním komínu, který je rekonstruován na takzvaný mokrý komín,” řekl Hora.

Čtěte také:
Čistí se bazény, kde se nevykoupete
V Temelíně kromě elektřiny vyrobí i med

V praxi to znamená, že původní vyzdívka komínu musí být odstraněna a bude nahrazena nerezovou vložkou, která bude ve své horní části zakotvena do komínového dříku prostřednictvím nosného roštu. Na vrcholu bude instalován i eliminátor úletu kapek.

Pro montáž této části dodavatel použil během uplynulého víkendu leteckou techniku, konkrétně speciálně upravený vrtulník Mil Mi-8 slovenské společnosti UTair Europe z letiště Piešťany. Pomocí vrtulníku byl v sobotu snesen z komína traverzový rošt a následně v neděli v ranních hodinách pak jeho osádka ve spolupráci se zaměstnanci dodavatelské firmy přesně usadila komínovou vestavbu o průměru 9,5 metru a hmotnosti čtyři tuny na korunu komína ve výšce 140 metrů.

Mělnická teplárna dodává teplo zhruba pro 270.000 domácností v Praze i mimo ni. Teplo odebírají Pražané žijící na pravém břehu Vltavy, ale i města Mělník a Neratovice, blízké Horní Počaply a další odběratelé.

Mohlo by vás zajímat:
Služební auto obra Koloděje
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu