Memorandum o lithiu se zatím rušit nebude

Současný ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner. Foto: siemens.cz

Před volbami označil Andrej Babiš kauzu lithium za krádež za bílého dne. Memorandum o těžbě lithia ale stále platí a rušit se zatím nebude. V Radiožurnálu to řekl ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.

Jsme připraveni v současné době jednat na základě dopisu dceřiné australské firmy Geomet, která působí na území České republiky, byli jsme vyzvání k jednání, já jsem toto pozvání přijal,“ uvedl Hüner pro Radiožurnál s tím, že o dalším osudu memoranda se rozhodne, ale rušit ho zatím nebude a nemyslí si také, že by každým dnem unikaly horentní částky.

Čtěte také:

Kauza lithium byla jen předvolební cirkus
Australané chtějí lithium řešit s novou vládou

V programovém prohlášení vlády nyní stojí, že bychom surovinovou politiku chtěli dělat tak, aby byla nejvýhodnější pro stát,“ řekl dále ministr Hüner. „Dovedu si představit, že tuto fázi, kterou mám možnost sledovat v oblasti těžby lithia, bychom byli schopni zabezpečit firmou Diamo. Pokud to možné nebude, tak jsme schopni jednat s partnerem i o dalších alternativách,“ dodal.

Dalším tématem, které bude ministr řešit, je výstavba nových jaderných bloků. „Je to velmi atraktivní téma,“ poznamenal. „Myslím si, že už jsem byl stavěn do konfrontace, že si to má ČEZ postavit sám. Řekl jsem to zcela záměrně, neboť jsem tam vypustil spojku i. A je to vskutku jedna z variant, kdy by si ČEZ stavěl jeden blok za své vlastní prostředky,“ dodal Hüner.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech