Metan zabil v Pákistánů horníky i záchranáře

V roce 2020 bylo podle vládních údajů v Balúčistánu zabito nejméně 99 horníků při 72 nehodách. Foto: wikipedia.org

Nejméně pět horníků a dva záchranáři zemřeli na udušení po požáru metanu v uhelném dole v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán. Byla to druhá důlní katastrofa, které v regionu došlo během jediného týdne.

K požáru došlo v dole v oblasti Tor Ghar v okrese Harnai, asi 170 km západně od hlavního města provincie Kvéta. „Horníci vstoupili dovnitř dolu, aby zaplnili trhliny způsobené požárem, ale zemřeli na zadušení způsobené smrtícím metanovým plynem,“ řekl televizi Al Jazeera vládní úředník Sohail Anwer Hashmi. „Když byla událost nahlášena, nacházeli se horníci v hloubce 427 metrů,“ dodal. Těla všech obětí byla po nočních záchranných operacích vynesena na povrch.

Čtěte také:
Pákistánský uhelný boom je šancí pro ženy
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě

Podle hlavního inspektora provinčního hornického úřadu Shafqata Fayaze způsobilo nehodu nedostatečné školení. „Pět horníků vstoupilo do dolu, ale zapomněli otevřít ventilaci, která naplnila důl plynným metanem,“ řekl.

Nehoda byla druhou katastrofou v uhelném dole v Balúčistánu během několika dní. Jen o 4 dny dříve bylo uvězněno a zabito šest horníků při výbuchu metanového plynu v marwarském revíru. O měsíc dříve byli čtyři těžaři zabiti výbuchem v uhelném dole v Harnai. V roce 2020 bylo podle vládních údajů v Balúčistánu zabito nejméně 99 horníků při 72 nehodách.