Doba čtení:1 m, 27 s
Data z meteostanice budou pravidelně zpracovávána a vyhodnocována VÚHU v rámci monitoringu lomu ČSA. Foto: Sev.en Energy

Klima na rekultivovaných plochách nově monitoruje autonomní meteorologická stanice. Zařadila se do sítě stanic, jejichž data využívají vědci Výzkumného ústavu pro hnědé uhlí (VÚHU). Je také první meteorologickou stanicí na rekultivacích pod Krušnými horami.

Meteorologická stanice na vnitřní výsypce lomu ČSA dodává meteorologům několik přesných údajů. Kromě teploty, rychlosti a směru větru, denních, měsíčních a ročních srážek, barometrického tlaku, solární radiace a UV indexu zaznamenává stanice také údaj velmi důležitý pro budoucí postup rekultivací. Umístěna je v blízkosti vodní nádrže Marcela a zaznamenává výpar z vodní plochy. „Díky tomuto měření můžeme odhadnout budoucí výpar z jezera ČSA. Tyto údaje mohou být zásadní při stanovení postupu zaplavování zbytkové jámy po ukončení těžby,“ uvedla mluvčí skupiny Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Čtěte také:
Rekultivaci pomůžou nová auta
Pozemky po těžbě uhlí využijí i Lesy ČR

Data z meteostanice budou pravidelně zpracovávána a vyhodnocována VÚHU v rámci monitoringu lomu ČSA. „Z dat meteostanice, která je první na území změněném těžbou v Mostecké uhelné pánvi, můžeme dlouhodobým měřením a vyhodnocováním sledovat změnu klimatu podle toho, jak se bude rekultivace vyvíjet. Další meteostanice je umístěna u Arboreta tak, aby byly pokryty klimatologicky odlišné oblasti úpatí Krušných hor a srážkového stínu centrální části pánve. U meteostanic je důležité dlouhodobé měření. Data z této meteostanice budou cenná také pro vědce. Jejich jedinečnost je dána právě umístěním stanice na vnitřní výsypce,“ doplnila Ingrid Jarošová, vedoucí oddělení rekultivací ČSA. Součástí meteostanice je i snímač půdní teploty a půdní vlhkosti.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu