Vláda chce mít do konce května jasno o dostavbě bloku jaderné elektrárny Dukovany. Podle vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla se bez jádra neobejdeme a na rozhodování o stavbě nového bloku je správný čas.
„Nemůžeme se řídit podle ekonomických cyklů. Elektrárna se bude se stavět a uvádět do provozu za zhruba 16 let a v té době se ekonomické cykly mohou změnit. Rozhodující faktor je dán tím, že v té době budeme odstavovat 2 tisíce megawatt v Dukovanech a zároveň téměř 8 tisíc megawatt v klasických elektrárnách. Dohromady je to (do roku 2045) okolo 10 tisíc megawatt. To musíme nahradit,“ vysvětlil Míl v Interview Plus Českého rozhlasu.
Čtěte také:
Dukovany bude řídit Roman Havlín
Energetická soběstačnost je český trumf
„Protože i přes masívní úspory, mnohonásobný nárůst v obnovitelných zdrojích a maximum importu, nebudeme schopni pokrýt základní zatížení Česka na víc než 320 dnů v roce,“ dodal.
Předpoklad, že investiční náklady na dostavbu jaderného bloku budou mezi 140 až 160 miliardami korun, je podle něj reálný. „To, co zdražuje jadernou elektrárnu, je období výstavby a cena peněz. A to je právě diskuse, která se vede s Evropskou unii, která extrémně umělým způsobem dostává jadernou energetiku do nevýhodné pozice.“
Bez nových jaderných bloků ale podle něj Česko nebude mít do budoucna kde brát elektřinu. „Jestliže budeme odstavovat uhelné bloky, což budeme, musíme najít nový zdroj, kterým budeme elektřinu vyrábět. Obnovitelné zdroje stojí 40 miliard ročně a pokrývají výrazně méně než jeden blok v Dukovanech, který bude postaven,“ dodal Míl, který zároveň upozornil na to, že v budoucnu nelze spoléhat na případný dovoz elektřiny.
„Rakousko a Německo v době nedostatku elektrické energie nás určitě zásobovat nebudou, když sami nebudou mít dostatek. Německo nespoléhá na slunce. Spoléhá na vítr. A Německo má Severní moře, kde může stavět offshorové elektrárny, které vyrábí 5000 hodin v roce, to je ohromný rozdíl proti fotovoltaickým zdrojům, který vyrábí pouhých 1000, 1200 hodin v roce, anebo proti větrným elektrárnám v České republice, kde se umíte dostat na maximum plus minus 2100 hodin ročně. A nemůžete stavět větrné elektrárny všude, protože jsme jinak zalidněná země s jedním reliéfem než některé části Německa, takže tady skutečně neexistuje bohužel jiná náhrada,“ uzavřel Míl.