Vlády států Evropské unie mají podle bývalého ředitele společnosti ČEZ a někdejšího vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla dostatečně široký aparát na to, aby předešly dramatickému zdražení elektřiny a plynu. Bohužel je nevyužily.
Míl vidí jako zásadní problém to, že v tuto chvíli už řešíme důsledky vysokých cen a ne jejich příčiny. Vlády zemí Evropské unie totiž udělaly chybu v tom, že systém emisních povolenek nenastavily tak, aby byl předvídatelný.
Čtěte také:
Proč je kolem plakátové kampaně proti Zeleným v Německu takový rozruch?
Němci směřují k energetické závislosti
„Příčin je několik – plnění zásobníků dodávek plynu do Evropy na poslední chvíli a emisní povolenky,“ uvedl Míl v v pořadu Interview Plus Českého rozhlasu. Celý systém emisních povolenek se podle něj vymkl kontrole a stal se předmětem spekulací. „Národní vlády bohužel souhlasily s tímto mechanismem a teprve nyní Komise přichází s tím, že chce zastavit rozšíření obchodování s emisemi skleníkových plynů na sektory silniční dopravy, budov a podobně.“
Závislost na jedné rouře
Jaroslav Míl rovněž důrazně varoval před případným zvýšením závislosti České republiky na zemním plynu. „Rusko meziročně zdvojnásobilo dodávky do Turecka a z jiného zdroje také zvýšilo dodávky do Číny,“ vysvětlil Míl a dodal, že Rusko v podstatě hraje svou hru. V bezpečnostní doktríně některých zemí ropa a plyn víceméně nahradily vojenské konvenční zbraně.
„Jsme v podstatě závislí na jedné jediné rouře, která funguje na základě dohody mezi Moskvou a Berlínem,“ upozornil Míl s tím, že chyba je na straně evropských zemí, které zapomněly na diverzifikaci transportních tras a zdrojů a jsou závislé z více než 90 procent na jednom dodavateli.