
Úřad vlády podává zásadní připomínky k české dani z neočekávaných zisků, kterou schválila Sněmovna. Česká windfall tax je totiž podle vládních legislativců neslučitelná s daní, kterou navrhla EU, napsal server Seznam Zprávy.
Daň z mimořádných zisků byla schválena po zavedení evropského nařízení o zastropování prodejních cen elektřiny z neplynových elektráren. Podle odboru kompatibility ministra pro legislativu Michala Šalomouna jsou ale obě formy daně zaváděné současně zřejmě nezákonné. A protože windfall tax už Sněmovnou prošla minulý pátek, zpochybňují vládní legislativci evropské opatření, jež poslanci teprve budou schvalovat.
„Podle informací, které máme k dispozici, (…) se bude danit výroba elektřiny. Výrobci elektřiny budou ale zároveň zatížení odvodem podle teď navržené novelizace energetického zákona. Dvojí daňové/odvodové zatížení téhož je velmi obtížně hájitelné,“ píše se v dokumentu Úřadu vlády s datem 7. listopadu, který předkládá Šalomoun.
Navíc jde údajně česká windfall tax nad rámec evropské úpravy, která se zaměřuje jen na surovou ropu, zemní plyn, uhlí a rafinaci. Návrh zákona je podle výše citovaného dokumentu „s právem EU částečně slučitelný a materiál je třeba dopracovat“.
Windfall tax, která zdaňuje energetiky, ale také banky, těžaře či rafinerie, má platit tři roky. Na návrh ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) prošla před týdnem jako přílepek novelizovaného zákona o DPH.
Evropské zastropování příjmů neplynových elektráren, které je fakticky další daní vztahující se na energetické firmy, zavádí do české legislativy navrhovaná novela energetického zákona. Do připomínkového řízení ji posílá ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).
Před tím, že česká podoba nové daně odporuje pravidlům EU, již několik týdnů varují odborníci a také minoritní akcionáři ČEZ. Podle investora Michala Kříže česká cesta řešení energetické krize, minimálně pro oblast výroby elektrické energie, zcela odporuje říjnovému Nařízení EU právě proto, že souběžně aplikuje pro výrobce elektřiny omezení tržních příjmů a tzv. solidární příspěvek (neboli českou windfall tax). „Jedná se o dvojí zdanění téhož,“ říká Kříž.